Výstava malíře Františka Kupky se přesunula z Paříže do Prahy

Ve Valdštejnské jízdárně byla zahájena výstava obrazů malíře Františka Kupky. Snímek Petra Horníka, Právo

Pozvánka

Výstava významného českého malíře Františka Kupky (* 23. září 1871; + 24. června 1957), která potrvá v pražské Valdštejnské jízdárně do neděle 20. ledna 2019, vznikla díky mezinárodní spolupráci.

Ideu zrealizovat takovou expozici si daly za cíl dvě instituce, jež vlastní velkou část umělcovy tvorby – pražská Národní galerie a Musée national d’art moderne (Centre Pompidou) v Paříži.

Výstava se do Prahy přesunula z francouzské metropole, kde sklidila velký ohlas. Mapuje všechny Kupkovy umělecké etapy a směry od devadesátých let 19. století až po padesátá leta 20. století.

Všímá si jeho raných maleb zasažených secesním uměním, ukazuje jeho figurativní tvorbu, symbolistickou i expresionistickou portrétní kapitolu. Dále se zaměřuje na geometrickou abstrakci a takzvaný mašinismus inspirovaný dynamikou moderních strojů. Rozsáhlá kolekce poukazuje i na jeho ilustrace či karikatury.

Výstava František Kupka 1871–1957 je doplněna doprovodným programem přednášek či komentovaných prohlídek pro dospělé i děti.

Autor: šíd
Zdroj: Právo

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery