Dům umění v Ostravě vystavuje ruské malby a kresby z přelomu 19. a 20. století

Ilja Jefimovič Repin, Bouře, 1905. Snímek Josefa Zajíce

Pozvánka

Ostravská galerie má ve svých sbírkách přes 2300 maleb. Část z nich patří do umělecké sbírky se zahraničním původem. Její součástí je také 150 uměleckých děl ruského, především realistického a moderního umění z období konce 19. a první poloviny 20. století.

rusko 1rusko 2Více jak třicet z nich, převážně malby a kresby i větších formátů, se představuje od středy 1. srpna 2018 na výstavě Píseň duše / Ruské umění ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě. Kurátorem je ředitel instituce Jiří Jůza. Výstava je veřejnosti zpřístupněna do neděle 9. září 2018.

„Vznik ruské sbírky obrazů v ostravské galerii se datuje do předválečného období, kdy Eduard Šebela věnoval do galerijní sbírky drobnou malbu Paříž v noci - Rue de Rivoli od Alexejeviče Korovina. Obraz s ohledem na pařížský původ rozšířil tehdejší sbírku evropského umění. Dnes je ruská sbírka GVUO vedle ruské sbírky Národní galerie v Praze nejvýznamnější v České republice. Je pozoruhodné, že v Evropě se největší počet děl ruského klasického a realistického umění nachází hned po Francii právě v České republice," řekl Jiří Jůza.

rusko 3rusko 4Výstava prezentuje nejen umělce, kteří se účastnili v tak zvaných putovních výstav, jejichž prostřednictvím se malíři snažili popularizovat ruské realistické umění. Mezi peredvižniky patřili například Ilja Repin, Vasil Vasilevič Vereščagin, Ivan Ivanovič Šiškin, Franc Alexevič Rubó a Semjon Gavrilovič Nikiforov.

„V jejich dílech je přítomná jak citlivost ke společenským problémům, tak i ruskému člověku. Jejich prostřednictvím vznikl nový kánon ruské duše. Spojením s realistickou formou však postupně došlo k jeho mystifikaci a později i k propagandistickému zneužití,” dodal Jiří Jůza.

rusko 5Autor: Josef Zajíc

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery