Československé legie v ilustracích a obrazech. Muzeum v Rožďalovicích chystá výstavu

Zdeněk Burian - ilustrace ke knize Adolfa Zemana Nepřátel se nelekali. Snímek Zdeňka Buriana

Pozvánka

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích připravuje ve spolupráci s Památníkem národního písemnictví a soukromým sběratelem Milošem Trnkou výstavu Příběhy československých legionářů v ilustracích a obrazech 1918-1938. Zahájí ji v pátek 29. června 2018 od 16:00 hodin.

Na výstavě se setkáte s méně známou částí tvorby malíře Zdeňka Buriana. Namaloval předlohy pro ilustrace k povídkám a románům o československých legionářích, ty jsou dnes uloženy v Památníku národního písemnictví v Praze. Díky zvětšeným kopiím si vychutnáte každý detail původních obrazů – olejomaleb, kvašů nebo akvarelů. Samozřejmě uvidíte i knihy, v nichž byly ilustrace použity. Jejich autoři jako Adolf Zeman, Rudolf Medek nebo Josef Masařík prošli legiemi a jejich zážitky byly pro ně uměleckou inspirací.

cs legie 1Zdeněk Burian patřil ke kmenovým ilustrátorům nakladatelství Josef Richard Vilímek ml., které bylo za první republiky jedním z největších. Zaměřovalo se na široké čtenářské vrstvy, vydávalo kromě jiného dobrodružnou literaturu pro děti i dospělé, včetně literatury legionářské. Velká důležitost se přikládala obrazové stránce knih.

Československé legie byly jednotky dobrovolnického zahraničního vojenského odboje Čechů a Slováků v první světové válce a v ruské občanské válce. Značně přispěly ke vzniku samostatného Československa. Komunistický režim pak ale informace o nich potlačoval, hlavně kvůli jejich boji proti bolševikům.

Výstava nabídne i tvorbu dalších umělců se vztahem k československým legiím a zrodu republiky, například malíře Jindřicha Vlčka nebo Vlastislava Hofmana.

Slavnostní zahájení výstavy, která je příspěvkem k oslavě stoletého výročí vzniku Československé republiky, se koná v pátek 29. června 2018 od 16:00 hodin. Při něm bude také promítnut film natočený před více než 60 lety v Rožďalovicích a Rajmanově knihařské dílně, z níž současné muzeum vzniklo.

Autorka: Eugenie Hančarová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery