Filmové osmičky aneb Unikátní filmové plakáty k vidění v Dobrušce

Majitel unikátní sbírky Vítězslav Tichý (vlevo) vystavuje v Dobrušce pravidelně. Výstavu uvedl Pavel Štěpán z Kina 70.

Pozvánka

Výstava filmových plakátů, z nichž mnohé jsou více uměleckými díly než pouhou reklamou na film, je k vidění v malém sále Společenského centra - Kino 70 v Dobrušce. Unikátní originály zapůjčil ze své jedinečné sbírky Vítězslav Tichý.

filmplakat 1filmplakat 2Červnové výstavy filmových plakátů zapůjčených Vítězslavem Tichým mají v Dobrušce mnohaletou tradici a symbolicky uvozují další, pravidelně se opakující akci, a to příjezd oblíbeného kinematovlaku, který tentokrát dorazí v neděli 24. června 2018.

Ale zpět k plakátům. Letošní výstava dostala název Filmové osmičky. Její první část tvoří plakáty k filmům němé éry z období 1913 a 1929. Jedná se o díla významných tvůrců, v nichž hrály první hvězdy české kinematografie. Stačí jmenovat Andulu Sedláčkovou nebo Suzanne Marwille.

Návštěvník výstavy uvidí například plakáty z filmů Idyla ze staré Prahy (1913), Pražští adamité (1917), Šestnáctiletá (1918) nebo Černí myslivci (1921).

filmplakat 3filmplakat 4Své zastoupení v podobě plakátů mají, jak už název výstavy napovídá, především filmy z let končících na osmičky až do sametové revoluce. Z válečného období až do roku 1948 se jedná o tzv. nudle, uvozující filmy jako Milování zakázáno a Boží mlýny (1938) nebo Ves v pohraničí (1948).

Další plakáty jsou již klasické, jak si je diváci pamatují z kin - Touha (1958), Nejlepší ženská mého života (1958), Báječní muži s klikou (1978) nebo Dům pro dva (1968).

Zajímavá výstava bude k vidění po celý červen 2018, a to v době provozu kina.

Text a snímky: Dana Ehlová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery