Václav Houf vystavuje v Otevřené zahradě variace k próze Alexandry Berkové

Zdroj snímku: Archív výstavy

Pozvánka

Otevřená zahrada je půvabným, pro mnohé skrytým koutkem přírody uprostřed Brna. Otevřena je i výstavám. Nyní obrazovým variacím k próze Alexandry Berkové.

Václav Houf (* 30. března 1949), grafik, kreslíř a ilustrátor patří ke známým tvářím brněnského výtvarného umění. Několik let byl grafikem v Domě umění města Brna, delší čas působil ve svobodném povolání, byl i pedagogem na SŠUŘ a Pedagogické fakultě MU.

Osou jeho tvorby jsou ilustrace, plakát a volná kresba. Spolupracoval s divadly, například s Husou na provázku a Radostí a s několika nakladatelstvími, zejména v okruhu literatury pro děti a mládež. V osmdesátých letech minuléhoo století krystalizoval jeho zájem o sci-fi. Ilustroval například knihu Josefa Souchopa Laskavý nezájem, známy jsou jeho plakáty z let 1984 a 1985 pro setkání přátel sci-fi Parcon.

Alexandra Berková (* 2. července 1949; + 16. června 2008) je kromě jiných autorkou fantastické prózy Magorie (1991), metaforického zpodobnění života v úpadkové totalitní společnosti. Novela získala Cenu Egona Hostovského.

Výtvarníka silně oslovila, patřil ke kamarádům Saši Berkové, její předčasná smrt ho zasáhla. Vzpomínkou je nyní série velkých koláží, kterou Václav Houf symbolicky nazval Magorie 2.0. Jde vlastně o obrazné zachycené pokračování knížky, návaznost na tu napsanou.

Vystavené obrazy jsou plně v intencích tvorby výtvarníka a grafika, který oslovuje smyslem pro výtvarnou kombinaci, osobitým fantazijním viděním s typickou hravostí, lehkou ironií i groteskní nadsázkou. Zkrátka Václav Houf a jeho fantaskní svět, jak je znám z výše zmíněných starších plakátů či ilustrací k Souchopově knize.

„Jsou tady jen ilustrace k neexistující knize. Vznikaly asi tři měsíce, použity jsou materiály za několik let. Je to obrovská koláž,“ vyjádřil se k vystaveným obrazům autor. Zeno Kaprál k jeho tvorbě napsal i tuto větu: „Václav Houf spoléhá na pohled z okna a nemýlí se. Jeho analýza, toho, co je, pak umožňuje syntézu toho, co není.“

Výstava fantaskních koláží Václava Houfa Magorie 2.0 inspirovaná původní novelou Alexandry Berkové, současně vzpomínka na spisovatelku v podobě výtvarného dovětku, byla otevřena vernisáží v úterý 29. května 2018. V budově Otevřené zahrady v Brně ji můžete navštívit do neděle 9. září 2018. Kdo v Otevřené zahradě dosud nebyl, bude mile překvapen také pro mnohé skrytým kouskem pěkné a upravené přírody uprostřed města.

Autor: Jaroslav Štěpaník

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery