Kutnohorská výstava ilustrací Kamila Lhotáka, malíře který ovlivnil generace a oslovuje současníky

Knihu Kamila Lhotáka Na suchu a ve vzduchu pokřtili (zleva) Karel Sýs, Vlastimil Harapes, Lucie Zhory a Petra Vychytilová. Zcela vpravo Vladimír Císař, který celým podvečer provázel.

Pozvánka

Kulturními a společenskými akcemi přeplněný pátek 18. května 2018 v Kutné Hoře významně obohatila vernisáž výstavy originálů knižních ilustrací malíře, grafika a ilustrátora Kamila Lhotáka (*25. 7. 1912; + 22. 10. 1990), kterou s nakladatelstvím Globus International a Spolkem přátel Kamila Lhotáka připravila kutnohorská agentura ArcusGallery.

Základem jsou barevné ilustrace k 13. epizodě Joyceova Odyssea. Kamil Lhoták vytvořil roku 1952 na toto téma 69 barevných kreseb-parafrází, zamýšlených jako zcela samostatné, originální dílo, dotýkající se Joyceova experimentálního textu jen volně.

Na vernisáži (kterou hosty v knihkupectví Kosmas provázel Vladimír Císař) byly na knižní trh uvedeny i dvě série sběratelských pohlednic z Lhotákova cyklu Amerika, faksimile originálních autorových ilustrací a především pokřtěna kniha Kamil Lhoták: Na suchu a ve vzduchu, kterou nakladatelství Globus International vydává v edici Miraculum Octavum Mundi.

Vychází znovu po 78 letech, pokřtili ji hudebnice, výtvarnice a spisovatelka Petra Vychytilová, zpěvačka a kytaristka Lucie Zhory, baletní mistr Vlastimil Harapes a básník Karel Sýs, přítomen byl i Mistrův syn.

Pozornost poutala také „výstava ve výstavě“ Pocta Kamilu Lhotákovi, na které ArcusGallery představí více jak dvacítku výtvarných děl současných umělců, inspirovaných životem a tvorbou Kamila Lhotáka.

Samozřejmě, zazněly vzpomínky na umělce i slova vyznání jeho stále inspirativnímu dílu. Hojně navštívený večer svým vystoupením obohatila kutnohorská zpěvačka a kytaristka Lucie Zhory, herečka, zpěvačka a improvizátorka Jitka Osička. A také Vlastimil Harapes, který všechny přítomné okouzlil svým zpěvem a bezprostředním vystupováním.

Výstava Kamil Lhoták: Knižní ilustrace v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas potrvá do konce července 2018.

Text a snímek: Vítězslav Hospes
Zdroj: Obzory Kutnohorska

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery