Trojice regionálních umělců vystavuje na zámku v Kvasinách

Petr Stančík, Petra Kvasničková a Vlastimil Dohnálek společně vystavují na zámku v Kvasinách

Pozvánka

Společná výstava tří regionálních uměleckých osobností byla slavnostně zahájena v sobotu 17. března 2018 v prostorách zámku v Kvasinách. Představují se na ní Petr Stančík (dřevo, obrazy, šperky), Petra Kvasničková (obrazy, šperky) a Vlastimil Dohnálek (fotografie).

Mezi exponáty výtvarníka Petra Stančíka poutají pozornost šperky, vyrobené kombinací cínu a drahých kamenů, k vidění jsou i ozdoby ze dřeva nebo keramiky. Vedle toho autor prezentuje také vlastní zajímavou malířskou a řezbářskou tvorbu.

kvasiny 1kvasiny 3Svůj "běh života" popisuje Petr Stančík (* 15 . května 1945) takto: Absolvoval Pedagogickou fakultu v Hradci Králové a postgraduál na UK Praha. Učil téměř čtyřicet let na školách všech typů, naposledy na Střední umělecké škole v Ústí nad Orlicí. Nyní jako spokojený důchodce žije se svou ženou Ivankou v Dobrušce, kde také tvoří, pokud netvoří na chalupě v Liberku - Prorubkách.

Ze dřeva vyřezává již třicet roků, maluje, tvoří i šperky a "fušuje" okrajově i do keramiky. Pravidelně vystavuje, byl členem skupiny GAMA. Vystavoval v bývalé kvasiny 5NDR, Poznani a Kudowa Zdroj (Polsko), Ábrahámhegy (Maďarsko).

kvasiny 4Ve stopách svého otce zjevně kráčí další z trojice, představující se v prostorách zámku v Kvasinách, Petra Kvasničková (rozená Stančíková). Návštěvníkům výstavy se "odhaluje" nejen svými šperky a obrazy, ale také prostřednictvím zajímavého motta: Řekni to šperkem. Když nevíš... Řekni to šperkem.

Oba výtvarníky doplňuje Vlastimil Dohnálek, jenž se fotografování věnuje už čtyřicet let. Zpočátku se zabýval rodinnou a reportážní fotografií, později dokumentoval život ve své obci a na základní škole, pak přišel na řadu sport.

Svoji tvorbu vystavoval především na východě Čech - v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Kvasinách, Skuhrově nad Bělou nebo v kostele ve Vrchní Orlicí. Na zámku v Kvasinách představuje fotografie z posledních dvou let, které propojuje téma domovského Skuhrova a jeho nejbližšího okolí.

kvasiny 2Vernisáž, kterou si nenechalo ujít několik desítek hostů, osobně zahájila majitelka zámku Soňa Klímová. K první letošní akci tohoto druhu, která potrvá až do neděle 22. dubna 2018, poznamenala, že je příjemná a milá na podívání.

Text a snímky: Dana Ehlová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery