Grafiky Pavla Piekara představí tváře umělců spaté s Muzeem klasického knihařství

Pavel Piekar: Max Švabinský

Pozvánka

Muzeum klasického knihařství v Rožďalovicích v pátek 23. března 2018 otevře výstavu Jací byli tvůrci krásných knih, na níž představí tváře umělců spjatých s jeho historií. Výtvarně i řemeslně pozoruhodné ztvárnění portrétů významných osobností je dílem Pavla Piekara.

Výstavu muzeum pořádá ve spolupráci se Sdružením českých umělců grafiků Hollar. Ve výběru barevných linorytů Pavla Piekara se setkáte s podobiznami knižních grafiků, zakládajících členů SČUG Hollar i dalších umělců, většinou spolupracovníků či přátel zdejšího uměleckého knihaře Jendy Rajmana. Dílem současného grafika si tak připomíná stoleté výročí vzniku naší republiky, u jejíhož zrodu tito tvůrci byli.

piekar 1Pavel Piekar se vrací k osobnostem dob minulých, obklopuje je snovým prostředím, které je nějak charakterizuje nebo připomíná jejich osudy. Své kresby převádí na jednotlivé desky linorytu, kterých může být ve výsledném soutisku až padesát, barevných odstínů dosahuje mícháním tiskařských a olejových barev.

Výstava bude slavnostně zahájena v Muzeu klasického knihařství v pátek 23. března 2018 v 16:00 hodin. Kulturní zážitek umocní malý koncert z tvorby italských skladatelů 17. století. Zazpívá Michaela Syrová, Barbora Hulcová zahraje na theorbu – historickou basovou loutnu. Výběr skladeb je inspirován nadcházejícími Velikonocemi – posluchači uslyší například Stabat Mater od Giovanni Felice Sances.

Muzeum také zve na doprovodný program výstavy – workshop Tvorba a tisk barevného linorytu pod vedením Pavla Piekara, který proběhne o nedělích 3. a 10. června 2018 vždy od 15:00 hodin.

Text a snímky: Eugenie Hančarová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery