Výstavu Otisk anděla legendární sklářské dvojice Libenský-Brychtová představí na zlínském zámku

Pozvánka

Svůj život zasvětlili sklu a vypracovali se ve světovou špičku - autorská a manželská dvojice Stanislav Libenský (* 27. března 1921; + 24. února 2002) a Jaroslava Brychtová (* 18. července 1924) patří k nejslavnějším českým sklářským umělcům. Jejich práce může zlínská veřejnost obdivovat na výstavě Otisk anděla v Galerii Václava Chada.

Ojedinělou expozici otevřela prvního březnového dne Galerie Václava Chada na zlínském zámku. Pod názvem Otisk anděla zde budou k vidění skleněné plastiky manželů Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové. „Sklo je pro nás výchozím médiem, ale svou povahou i vlastnostmi něčím víc než jen prostředkem našeho výtvarného vyjadřování. Proto nemůžeme jinak než být stále v jeho blízkosti,“ prohlásili sami autoři.

brychtova libensky 1brychtova libensky 2Společně tvořili od začátku 50. let minulého století. Při práci se sklem zdokonalili metodu technologií tavení a technik opracování skleněné hmoty. Jejich díla jsou zastoupena ve sbírkách po celém světě (Perth, New York, Coburg, Los Angeles, Paříž, Amsterdam, Londýn, Jokohama...). Pro Svatováclavskou kapli Chrámu sv. Víta v Praze vytvořili barevné vitráže.

„Na sklo nazírali jako na bytostně svéprávný a jiným výtvarným prostředkům rovnocenný fenomén,“ vysvětlila kurátorka výstavy Silvie Stanická. Ve Zlíně je jejich dílo zastoupeno stěžejní částí jejich sochařské práce - proslulými plastikami z taveného skla (například Intersekce, Horizont, Rubáš II., Kříž a další).

Výstava Otisk anděla v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku bude přístupná od pátku 2. března do neděle 20. května 2018. Naplánovány jsou dvě komentované prohlídky – ve čtvrtek 22. března 2018 od 17:00 hodin a v pátek 18. května 2018 od 20:00 hodin.

Autorka: Kateřina Martykánová
Zdroj snímků: Galerie Václava Chada

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery