Jak vypadala tvorba Zbyška Siona během jeho studentských let uvidíte na výstavě v Poličce

Zbyšek Sion: Autoportrét

Pozvánka

V poličském muzeu pokračuje výstava 99 obrazů slavného poličského rodáka Zbyška Siona představující poličská zákoutí i portréty z dob jeho studií.

Zbyšek Sion se narodil 12. dubna 1938 v Poličce a zde také získal své první zkušenosti s uměním. Již na studiích jeho tvorba vynikla nad dobový průměr a dodnes je mimořádně ceněná. Neodmyslitelně patří k protagonistům české malby šedesátých let, a to zejména jejího imaginativního proudu, který se v té době stal vysoce uznávaným.

0 0 sion 1Jeho jméno lze spojit i s nástupem nové figurace na konci let šedesátých a počátku let sedmdesátých minulého století. Na rozdíl od mladších představitelů, kteří tíhli k civilnějšímu pojetí, se Sionova figurace nesla i nadále ve fantaskním ladění.

Ale společně s ostatními i on do své figurace vnášel moment absurdity a prožitek člověka, žijícího ve společnosti ovládané totalitní mocí.

U příležitosti letošních osmdesátých narozenin umělce bude otevřena paralelní výstava v klatovské galerii U Bílého jednorožce, jež představí autorovy stěžejní malby fantaskního surrealismu a nové figurace od druhé poloviny šedesátých let, považované za autentický vklad do mezinárodního dialogu výtvarného umění v tehdejší Evropě. Potěšitelné je, že do klatovské expozice přispělo pěti stěžejními díly také Městské muzeum a galerie v Poličce.

Výstava obrazů Zbyška Siona v Poličce můžete navštívit do neděle 15. dubna 2018.

Text a snímky: Alena Zavoralová

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery