Skvělý vánoční dárek od Leica Gallery

Pozvánka

Známá pražská galerie, specializovaná na mistry „černé bedýnky“, připravila milovníkům fotografie velmi hezký dárek pod štědrovečerní stromeček – výstavu světoznámého Ara Gülera, Turka arménského původu (* 16. srpna 1928), žijícího a tvořícího v rodném Istanbulu.

Výstava v rámci projektu Pocta mistrům fotografie je otevřena na známé adrese ve Školské ulici sedm dní v týdnu, od pátku 24. listopadu 2017 do neděle 28. ledna 2018. Výběr z Gülerova díla je členěn do dvou námětových bloků. Život metropole na řece Bospor a osobnosti ze světa umění a kultury.

Oko Istanbulu

ara gurel 1ara gurel 2Jmenovaný umělec se narodil ve čtvrti Taksim, v rodině váženého lékárníka. Po studiích ekonomie se rozhodl věnovat kariéře fotožurnalisty. Nejprve pracoval pro jedny istanbulské noviny, ale díky jeho výtvarnému vidění, neotřelým námětům a mimořádné akčnosti a pohotovostí záběrů, se o něho brzy začal zajímat i mezinárodní tisk. A tak, jak šel čas, se Ara Güler pohyboval se svou leicou takřka po celém světě. Jako fotoreportér pracoval pro renomované světové časopisy. Ale Istanbul vždy, slovy ředitelky galerie a kurátorky výstavy v jedné osobě Míly Dubské, zůstal „...pevným bodem v jeho nekonečné studnici nových vizuálních objevů...“.

Své vyznání rodnému městu, které pravidelně a takříkajíc nonstop fotografuje již od padesátých let minulého století, shrnul tento dnes již legendární fotograf do tří vět: „Istanbul je moje město. Zde jsem se narodil a vyrostl. A zde také stále žiji.“

Kronikář změn

ara gurel 3ara gurel 4Bez jeho snímků bychom si fotografický dojem z hlavního města Turecka dnes sotva dokázali představit. Kunsthistorici zabývající se fotografií se shodují především na tom, že jeho záběry jsou jako symfonie složené z domů, obchodů, ulic a mostů, lodí i mraků, které v dálce znovu a znovu přitahují oko pozorovatele. Ara Güler se průběhem doby bezesporu stal i kronikářem změny Istanbulu, který mění svou tvář rychlým tempem, i když procesy změny nejsou vždy k místním obyvatelům šetrné. To se týká především jeho sociálních snímků. Jak dodává Míla Dubska, „...tím spíše vyvolávají jeho fotografie odrážející ztrátu staré architektury a tradičního způsobu života ještě bolestivější pocity...“. Nikho tedy nepřekvapí, že tento nejvýznamnější turecký fotograf bývá také nazýván „vizuálním historikem“ nebo čestným titulem Oko Istanbulu.

Bresson, Dali, Fellini a ti další...

ara gurel 5ara gurel 6Malíři, fotografové i hudebníci, herci a další osobnosti jsou častým námětem jeho portrétní tvorby. Pablo Picasso, Sophia Loren, Matka Tereza... prsty na obou rukou nestačí k jejich spočítání. Nechybí mezi nimi ani další pojem světové fotografie, Josef Koudelka (* 10. ledna 1938). Tito dva světoběžníci se setkali ve Francii, kde je český fotograf a člen proslulé agentury Magnum Photos a nositel Zlaté medaile Roberta Capy od roku 1987 francouzským občanem. Ve Francii nadále František Koudelka žije a pokračuje ve své tvorbě, především v dokumentaci evropské krajiny.

Oba výstavní bloky, jak istanbulské snímky, tak i fotografie slavných osobností, tvoří celek, významný svým jedinečným tvůrčím záběrem i kvalitou. A jelikož je lépe jednou vidět, než desetkrát slyšet, galerie Leica na své návštěvníky čeká s otevřenou náručí.

Připravil Ivan Černý
Snímky z výstavy Jana Parkmana

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery