Lukas Mouka se prezentuje v ostravské Galerii Kruh

Lukas Mouka: Památník, Javorový list. Snímek Josefa Zajíce

Pozvánka

Od čtvrtka 9. listopadu 2017 vystavuje své nové obrazy kanadský malíř českého původu Lukas Mouka v ostravské galerii Kruh - UVU Sdružení výtvarných umělců a teoretiků v Zahradní ulici.

Lukas Mouka je česko-kanadský multimediální výtvarník a malíř. Narodil se v Ostravě. Ve velmi ranném věku svých čtyř let emigroval spolu s rodiči do Kanady a současnou základnu má v odlehlém koutě severního Ontaria.

mouka lukas 1mouka lukas 2„Během dvanácti let, kdy se intenzivně věnuje malbě, se jeho specifický styl utvářel pod vlivem různých disciplín, kultur, lokalit a údobí do jednolité formy. Jeho dílo často obsahuje postavy v krajinách stejně tak familiárních jako cizích a surrealistických, najdeme v něm ozvěny Francise Bacona a Luciana Freuda, ale v novém neočekávaném kontextu, který stírá hranice mezi povědomím a vědomým prožitkem. Inspiruje se krajinou a přírodou stejně silně jako filozofií, náboženstvím nebo modernou, aby vytvořil dílo, které má prvotní i psychologickou dimenzi,” uvedla na vernisáži kurátorka Michaela Terčová.

Podle informací autora výstavy, zhruba polovinu roku tráví v horách a sází stromky. Už jich za tu dobu vysázel více než jeden milión. I pobyt v divoké přírodě, mezi lesy, vodami a stráněmi, ve dne i v noci na něho působí. Další část roku, vše, co načerpal po toulkách přírodou, ale i ve městech a civilizaci, přetaví ve své obrazy.

mouka lukas 4mouka lukas 5„Lukas Mouka čerpá ze svých zkušeností s tradiční filmovou animací, kde se poprvé začal zajímat o zachycení času, a ve svých posledních pracích se snaží tuto dimenzi zobrazit na plátně. Moukův tvůrčí proces využívá efektu vícenásobné expozice, který aplikuje na figurální objekty jako nástroj pro zachycení času a prožitku a jejich vlivu na přítomnost. Tímto způsobem se umělec snaží vytvořit příběh, který je širší než okamžik jednoho snímku a který sděluje minulost i možnou budoucnost v různých fázích,” dodala Michaela Terčová.

Výstava Lukas Mouka, endings are beginnings potrvá v Galerii Kruh do pátku 8. prosince 2017.

mouka lukas 6Autor: Josef Zajíc

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery