Síla skla v Tančícím domě

Elegantní Jaguár od Vladimíry Klumparové z taveného skla. Zdroj snímku: Katalog výstavy

Pozvánka

V pondělí 2. října 2017 začala v pražském Tančícím domě výstava Křehká krása skla, která trvá do středy 11. října 2017. Třetí ročník projektu aukčního domu Dorotheum si klade za cíl představit díla našich významných sklářských tvůrců napříč generacemi. Expozice je složená z pěti desítek prostorových objektů vytvořených vesměs z ateliérového skla.

Dramaturgie letošního ročníku se zaměřila většinou na nejaktuálnější autorskou tvorbu. Některé objekty vznikly jen před pár týdny, jiné exponáty byly vytvořeny speciálně pro tento projekt. Na výstavě najdeme práce Jaroslavy Brychtové, Stanislava Libenského či Reného Roubíčka. Zastoupeni jsou také jejich významní souputníci Václav Cigler, Pavel Hlava nebo František Vízner.

tancici dum 1Z dílny Václava Ciglera pochází objekt Model skleněné architektury. Geometrický abstraktní objekt si pohrává s lomem světla v prostoru. Když návštěvník přistupuje k dílu z různých stran, pokaždé se mu zlatavý hranol jeví v poněkud odlišném barevném odstínu.

S oblými tvary naopak pracuje Pavel Trnka. Jeho objekt Rezidence světla využívá optických kvalit křišťálového skla.

Inspirace mytologií

Jaguar Vladimíry Klumparové představuje už regulérní skulpturu. Elegantní objekt z temně nahnědlého taveného skla má velmi ladné křivky. Tvůrkyně se při jeho vzniku inspirovala mimo jiné i mexickou mytologií, ve které má jaguár velmi zásadní roli coby představitel bystrosti a moudrosti.

Klenotem expozice je svítidlo And Why Not!-Uranium od Reného Roubíčka. Je složené z bílých a zelených trubek, které se volně pohybují v prostoru a díky tomu odrážejí světlo do okolí.

Den po ukončení výstavy, tedy ve řtvrtek 12. října 2017, se od 19:00 hodin koná v Tančícím domě aukce. Mezi nejvýraznější položky dražby patří skulptura Jaguar, jejíž vyvolávací cena je pět set tisíc korun.

Autor: Jan Šída
Zdroj: Právo

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery