Na výstavě v Muzeu Šumperk prezentuje malířka Anna Szatmariová i svou básnickou tvorbu

Na své první velké výstavě v Šumperku vystavuje Anna Szatmariová třicet obrazů. Snímek Roberta Rohála

Pozvánka

Až do neděle 15. října 2017 je v interiéru Hollarovy galerie Muzea Šumperk k vidění kolekce obrazů místní malířky Anny Szatmariové. Výstava nese název Na stéblech trávy a její vernisáž proběhla za účasti herce Jiřího Bartoně, který zde recitoval její básně, v úterý 12. září 2017.

V šumperském muzeu vystavuje obrazy s tématy, jako jsou zátiší s květinami, ovocem i hračkami, ale oblíbenými náměty jsou také kočky a kocouři i jiná zvířata, příroda, hračky z dětství. Nechce svými obrazy šokovat ani lekat, chce lidem umožnit, aby se při pohledu na její díla mohli alespoň na okamžik zastavit a zasnít.

anna szatmeirova 2anna szatmeirova 3„V Šumperku vystavuji výběr třiceti obrazů, jde o díla z posledních pěti let. Maluji v podstatě celý život, mezi moje nejranější vzpomínky patří ta, kde vodovými barvami maluji na zdi hraběšického mlýna,” říká Anna Szatmariová, která tak poprvé seznamuje šumperskou veřejnost se svojí tvorbou.

Anna Szatmariová (ročník 1957) se narodila v Krásném u Šumperka. Dětství prožila v romantickém prostředí rozlehlého starobylého mlýna, usazeného mezi strmými skalnatými svahy porostlými mohutnými smrky a mezi horskou říčkou. Právě tady našla prvotní a nekonečný zdroj inspirace pro svou pozdější tvorbu. A to nejen výtvarnou, ale rovněž básnickou, jíž se během posledních let také intenzivněji věnuje.

anna szatmeirova 4anna szatmeirova 5„Ty básně jsou jen další místnůstka v duši, a přiznám se, že je píšu i sdílím s ostychem,” mluví o své básnické tvorbě.

A byl to právě její kamarád, herec Jiří Bartoň, který její verše na vernisáži s velkým úspěchem recitoval. Vytištěné básně Anny Szatmariové jsou ostatně součástí její šumperské výstavy.

Anna Szatmariová je autodidaktem, v Zábřehu na Moravě absolvovala obor zahradnictví. Výtvarné vlohy projevovala od základní školy, zejména malování se postupně stalo jejím velkým koníčkem. S přestávkami se mu intenzivně věnuje několik desítek let.

Vedle malby vytváří například kombinací různých materiálů také loutky – surreální bytosti z pomezí snu a reality.

anna szatmeirova 6Autor: Robert Rohál

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery