Chotěbořské muzeum láká na příběhy z lesa

Obrazy Milana Lepešky zaujaly i malé návštěvníky. Snímek Miloše Nováka

Pozvánka

Atraktivní výstavu nabízí o letních prázdninách Městské muzeum Chotěboř. Příběh lesa v obrazech vystavuje malíř Milan Lepeška ze Světlé nad Sázavou.

Milan Lepeška maluje teprve šest let, přesto jeho obrazy nepostrádají vysokou techniku, kreativitu a nápad.

„Žádný český malíř ještě nemaloval pouze les. I proto to byla pro mne velká výzva. Nekopíruji však jenom různá lesní zákoutí, ale v každém okamžiku se snažím hledat příběh,“ vysvětluje Milan Lepeška, který začínal v roce 2011 jako většina malířů: překresloval fotografie. To jej však neuspokojovalo.

lepeska 2„Jde mi o to vyvolat v člověku určitou náladu. Pokud najdu nějaké pěkné místo, nejdřív si jej přímo v lese naskicuji. Poté to doma v ateliéru přenesu na plátno. Hledám barvy, které ve mně vyvolají emoce, nemusejí korespondovat s realitou. Každý obraz je tak jedinečný originál, jež má v sobě můj vlastní vklad a pohled,“ popisuje.

Obrazy Milana Lepešky jsou výjimečné i tím, že mají ručně dělané rámy. Ty světelský malíř dolaďuje přímo k plátnu. „Mělo by to fungovat jako okno do toho obrazu, nějakým způsobem vyzdvihnout a zdůraznit,“ podotýká. Obrazy, ktaeré najdete v chotěbořském muzeu až do začátku září 2017, jsou prodejné.

Autorka: Erika Nováková

Další pozvánky na výstavy výtvarného umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery