Pozvánka - Špilberk zve na výstavu skleněných objektů Vrstvení

Pozvánka

Muzeum města Brna připravilo na počátek léta již tradičně výstavu o významné osobnosti českého sklářského umění. Tentokrát nabízí ukázky z šedesátileté tvorby renomované umělkyně Jiřiny Žertové.

Jiřina Žertová studovala v 50. letech minulého století na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Josefa Kaplického, od nějž získala průpravu v malbě, sochařství a práci se sklem. Využila ji v návrzích broušených optických váz a karaf, za něž získala v roce 1957 cenu na Milánském trienále. V 60. letech začala spolupracovat se sklárnami ve Škrdlovicích a v Novém Boru. V roce 1975 měla první samostatnou výstavu v Liberci.

0 zertvova50 zertvova2Od té doby až do současnosti vystavovaly její díla prestižní galerie po celém světě, například v New Yorku, Chicagu, Londýně, Hamburku, Frankfurtu nebo Tel Avivu. Jiřina Žertová má za sebou 60 let tvorby, je stále aktivní a patří ke špičce českého sklářství. Její skleněná díla v sobě mají cosi tajemného. Navádí nás do jiné, barevnější reality.

Výstava se nachází ve třech sálech v 1. patře jižního křídla hradu. V Hranolové věži jsou umístěna díla z 60. až 80. let, kdy vznikaly rozměrné foukané objekty. V Královské kapli a vedlejší místnosti jsou artefakty už na první pohled zásadně odlišné, vytvořené od 90. let do současnosti vrstvením tabulového skla.

0 zertvova30 zertvova4„Tehdy začala Jiřina Žertová experimentovat s tabulovým sklem. Malované tabule vršila na sebe a vytvářela tím prostorovou hru barevných tvarů,“ říká kurátor výstavy Ján Gajdušek.

„U foukaného skla nelze plně ovlivnit výsledný tvar barevné malby, proto jsem začala tvořit ze skla tabulového. Na tabulích mám barvu pod kontrolou a mohu s nimi pracovat podle mých představ,“ vysvětluje autorka změnu tvůrčího postupu.

Výstavu Jiřina Žertvová: Vrstvení můžete v prostorách brněnského hradu Špilberk navštívit do neděle 3. září 2017.

Text a snímky: Jiří Smutný

O dalších výstavách u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery