U posledního soudu vystavuje Vlastimil Bareš svoje obrazy z posledních let

Reportáž

Kutnohorská ArcusGallery, která se po čtyřech letech vrací do úžasných podloubních prostor v historickém centru magického města, navázala kontakty a spolupráci s útulnou pražskou vinárnou a minigalerií U posledního soudu. Tu najdeme nedaleko Náměsti Jiřího z Poděbrad, na Královských Vinohradech, v Jagellonské 8.

vernisaz clanek plakatvernisaz clanek vaclav predVernisáž první společné akce, výstavy Vlastimil Bareš: Obrazy z posledních let, se odehrála v úterý 10. srpna 2021 od 17:30 hodin. Kolínský umělec na výstavě představuje nejenom olejomalby, ale také pohlednice a faksimile obrazů na speciálním papíru.

Vlastimil Bareš je kmenovým autorem ArcusGallery, podílel se na několika tematických výstavách (například Dědeček automobil, babička lokomotiva, Andělíčci, andělé a andělky a další). Inklinuje k impresi a zaměřuje se hlavně na přírodu, lesy, háje, aleje. Věnuje se také městské architektuře, jeho oleje a akryly zachycují především Sázavu (v nedalekých Radvanicích se narodil), Kolín a Kutnou Horu. Jeho charakteristická perfekcionalistická práce štětcem a okouzlení barevnými tóny, kombinacemi a přechody, vše podtržené působivým využíváním světla, dala vzniknout další sérii osobitých, originálních a efektních výtvarných děl, z některých postavil i nejnovější výstavu.

vernisaz clanek vaclav ivernisaz clanek veseloV posledních letech se Vlastimil Bareš, který je autodidaktem, opět posunul kupředu. Svoji tvorbu odlehčil, již se tolik nezabývá vykreslením jednotlivostí a detailů, ale zaměřuje se na vystihnutí nálady, čímž se dílo od díla, více a více přibližuje svým milovaným impresionistům.

Nejnovější Barešova výstava je opět sestavena především z portrétů města dvou katedrál, protože Kutná Hora je jedním z jeho stálých a milovaných inspiračních zdrojů, nechybějí ale ani nejrůznější pohledy do přírody a samozřejmě ani obrazy s pražskými motivy. Olejomalby doplňují i cenově dostupné faksimile Barešových obrazů na papíru a pohlednice.

vernisaz clanek fxvernisaz clanek vaclav iiVernisáží provedl a na sklenku výtečného vína návštěvníky pozval vinárník, průvodce a galerista Václav Srb, emeritní předseda Koruny české (monarchistické strany Čech, Moravy a Slezska). Věnoval se nejenom tvůrčímu vývoji Vlastimila Bareše a aktuální výstavě, ale seznámil přítomné i s historií, zaměřením a aktivitami spolupracující ArcusGallery.

Milým překvapením bylo, že na vernisáž zavítala malířka, ilustrátorka a grafička Bohunka Waageová, které s galerií U posledního soudu dlouhodobě spolupracuje a před nedávnem se stala i kmenovou autorkou ArcusGallery, pro kterou připravuje bibliofilii Křížová cesta...

vernisaz clanek bohunkaVýstavu Vlastimil Bareše: Obrazy z posledních let můžete v pražské vinárně a galerii U posledního soudu (Jagellonská 8) navštívit do neděle 12. září 2021.

Text a snímky: MiM

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

vernisaz clanek perex

vernisaz clanek balon