Pohádkový vodník Škvejchla navštívil děti v umělecké školce Muška

Hudebnice, výtvarnice a spisovatelka Petra Vychytilová představila dětem v MuŠce pohádkového vodníka Škvejchlu

Reportáž

Umělecká školka MuŠka, to není jen školka, kde se kreslí, zpívá a tančí. Je to prostředí, které na návštěvníka dýchne uměleckou a tvůrčí atmosférou bezprostředně po překročení prahu budovy.

muska lito skvejchla 05muska lito skvejchla 01muska lito skvejchla 06V každé školce se tančí, ale tady se tančí pod vedením profesionální tanečnice na tanečním sále a navštěvují se baletní představení. V každé školce se zpívá, ale v MuŠce se děti seznamují s různými hudebními žánry, nástroji, hudební teorií, mnoho z nich se zde učí hrát na zobcovou flétnu a funguje zde pěvecký sbor MuŠka. V každé školce se kreslí, ale v MuŠce se děti seznamují s mnoha výtvarnými médii a technikami, s kresbou, malbou i s grafikou, malují obrazy na plátno upevněné na malířském stojanu, tisknou své originální monotypy, poznávají výtvarné umělce a jejich tvorbu.

muska lito skvejchla 08muska lito skvejchla 13muska lito skvejchla 07Nedávno děti z MuŠky navštívily litografickou dílnu. Dokonce nejstarší fungující litografickou dílnu v Praze, která byla založena v roce 1935. Tato proslulá litodílna sídlí v pražské Říční ulici a svá díla tam tiskl například Adolf Born, Zdeněk Miler, Petr Ptáček a mnozí další čeští vynikající grafici a výtvarníci. V současné době vede litografickou dílnu v Říční přední český litograf Martin Bouda, který je vnukem Cyrila a synem Jiřího Boudy.

muska lito skvejchla 10muska lito skvejchla 11muska lito skvejchla 09MuŠčata si v dílně prohlédla grafické listy, Martin Bouda je provedl všemi zákoutími tohoto magického prostoru, ukázal jim, jak vlastně litografie vzniká. Nezapomenutelným zážitkem pro děti bylo, když si vyzkoušely i broušení litografického kamene.

V prvním říjnovém týdnu se děti z MuŠky zase seznámily s tvorbou řezbářky a malířky Hany Richterové, která kromě mnoha okouzlujících akvarelů a dřevěných plastik vytvořila podle ilustrace z knihy Nastydlá strašidla spisovatelky, hudebnice a výtvarnice Petry Vychytilové postavu vodníka Škvejchly.

muska lito skvejchla 02muska lito skvejchla 04Petra Vychytilová, nadaná obdivuhodnou fantazií a empatií, Strašidla nejenom napsala, ale i vyzdobila vlastními kresbami a proložila perličkami básniček. Vedle dalších svých uměleckých aktivit v MuŠce učí výtvarnou výchovu, keramiku a hru na zobcovou flétnu. A Nastydlá strašidla i se Škvejchlou už dokonce mluví a zpívají na stejnojmenné audioknize. Na jejím vzniku se společně s autorkou podíleli Eva Hrušková a Jan Přeučil, děti z Kühnova dětského sboru či autor hudby Richard Pachman...

muska lito skvejchla 03Ale, vraťme se ke Škvejchlovi. Je tak zábavný, že o něm vznikla samostatná knížka volně navazující na Nastydlá strašidla. Nese název Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? a už brzy se dostane ke čtenářům. Na besedu nad knihou, důkladným porovnáním dřevěného vodníka s tím namalovaným v knížce a zpíváním hastrmanské písničky navázala výtvarná činnost. Děti namalovaly pro Škvejchlu a ostatní říční vodníky veliké pestré knoflíky, vytvořily Škvejchlovi pískovo-knoflíkové jezírko a už se moc těší na další umělecké aktivity ve svojí školce MuŠka.

Autor: MiM

Další reportáže ze světa výtvarného umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery