Mezinárodní výtvarný plenér ve Starých Tarnowicích u Tarnowských Gór

Reportáž

Již poněkolikáté se krásném prostředí Tarnowských Gór konal mezinárodní výtvarný plenér, který navazoval na podobnou akcí, která proběhla o prázdninách v Kutné Hoře. Obou plenérů se zúčastnil i kutnohorský výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař, kterého jsme požádali, aby polské tvůrčí setkání výtvarníků zhodnotil...

cisar plener 01cisar plener 02"Plenér se uskutečnil od 16. do 23. září 2018 a pořádala jej polská mecenáška Urszula Chachulská. O účastníky bylo skvěle postaráno, pobyt byl velmi komfortní. Výchozím místem byly Staré Tarnowice u Tarnowských Gor, kde Urszula Chachulská žije.

Celá skupina se však brzy po zahájení plenéru přesunula do oblasti nedaleko Krakowa, které se říká Jura. Krajinu kdysi modelovalo moře a zanechalo zde spoustu krásných bílých skal - pro Čecha, který si (mylně) představuje celé Polsko jako fádní rovinu, je tato oblast překvapením. Kouzelné skály doplňuje další krásná příroda, sytě zelené louky a lesy, potoky, vodní plochy, a také mnoho hradů a hradních zřízenin - ty jsou v poslední době usilovně rekonstruovány.

cisar plener 03cisar plener 04Skupina výtvarníků sice nebyla velká, ale mohla si říkat "mezinárodní", jelikož vedle Poláků v ní byli i Češi a účastníci z Německa. Malovalo a kreslilo se tedy v kouzelné přírodě Jury. A žilo se nejenom výtvarně, v programu bylo i poznávání tohoto kraje, což bylo velmi zajímavé a příjemné.

Metinárodní výtvarný plenér završily dvě výstavy - obě s vernisážemi. První byla v hotelu Fajker, kde jsme bydleli a stravovali se, druhá pak v areálu zámku ve Starých Tarnowicích. Na výstavách převažovaly akvarely, ostatně tato technika se pro tento typ akcí skvěle hodí.

cisar plener 05Být na takovém plenéru je nesmírným potěšením, a tak jsme nadšeni z informace, že bychom se měli sejít zase příští rok..."

Autor: MiM
Snímky Vladimíra Císaře

Další reportáže nejenom o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

cisar plener 06cisar plener 07cisar plener 09cisar plener 10cisar plener 11cisar plener 08