Představujeme Spolek přátel Kamila Lhotáka

Reportáž

Je to více jak čtyři roky, kdy byl Spolek přátel Kamila Lhotáka (SPKL) v Praze založen skupinou milovníků výtvarného umění a obdivovatelů díla našeho předního grafika a malíře Kamila Lhotáka. Mezi zakládajícími členy stojí jak sedmasedmdesátiletý autorův syn, Kamil Lhoták mladší, tak především přítel i spolupracovník jmenovaného výtvarníka básník a publicista Karel Sýs a obdivovatel i sběratel Lhotákova umění Evžen Škňouřil. Ten je ve funkci tajemníka SPKL a v hlavně je i hybatelem všech jeho výstavních, přednáškových i vydavatelských aktivit.

spkl 1spkl 2Mezi poslední tvůrčí počiny musíme zmínit nedávnou akci v Kutné Hoře, kdy se konala výstava Lhotákových knižních ilustrací a zároveň bylo pokřtěno druhé vydání unikátní Lhotákovy knihy Na suchu a ve vzduchu, která díky edici Miraculum Octavum Mundi nakladatelství Globus International znovu vyšla po 78 letech. Kamil Lhoták knihu nejenom ilustroval, ale, jak se píše na patitulu, i vypravuje. Koupit si ji můžete ve všech dobrých knihkupectvích, v internetovém Knihkupectví therresa nebo přímo zde.

Pří této příležitosti bylo uvedeno na knižní i sběratelský trh i několik faksimile na ručním papíru a také dva soubory pohlednic, které čerpají z Lhotákova cyklu Amerika.

Muži Kamila Lhotáka

Tak se jmenuje nová výstava portrétů tohoto významného českého malíře, grafika a ilustrátora, kterého, jak píší kunsthistorici, okouzloval svět vzducholodí, letadel, velocipédů či starých aut. V prosklených vitrínách v přízemí chodby u kavárny v přízemí pražského paláce YMCA i na schodištích tohoto sedmipatrového unikátního paláce v centru Prahy Na poříčí je do úterý 24. července 2018 k vidění na sto obrazů a zhruba dvojnásobek reprodukcí grafik a kreseb.

spkl 6spkl 5spkl 7Vedle reprodukcí známých děl se zde některá z Lhotákových děl objevila díky Spolku přátel Kamila Lhotáka na veřejnosti poprvé. K těm patří zejména grafiky s portréty zajímavých mužů, jejichž profese byly často spjaté s technikou, vynálezy a strojním pohybem.

Prodejní výstava uspořádaná SPKL ve spolupráci s palácem YMCA je otevřena sedm dní v týdnu od 8:00 do 20:00 hodin, vstup zdarma. Po skončení výstavy si mohou zájemci vystavené reprodukce zakoupit.

spkl 4spkl 3„Výstava pánských portrétů Kamila Lhotáka právě v tomto paláci není náhodná. Jak známo, budova byla postavena v roce 1928, původně jako ubytovna pro svobodné mladé muže. A od počátku zde také sídlila YMCA, nejstarší a největší mezinárodní organizace, která si dala za úkol formovat a podporovat harmonický rozvoj mladých lidí – jejich duše a těla,“ řekla novinářům při vernisáži výstavy ředitelka paláce Petra Otřísalová. „Posláním otců zakladatelů bylo vést chlapce tak, aby z nich vyrostli čestní muži.“

Závěrem svého vystoupení dodala, že představovaná Lhotákova výstava na toto krédo plně navazuje a všichni muži, které Kamil Lhoták ve svém díle zvěčnil, zůstávají stále mladí.

Kouzelný svět staré techniky

spkl 8spkl 9Jak nás při návštěvě výstavy upozornil tajemník SPKL Evžen Škňouřil, muži, které Kamila Lhoták zvěčnil, měli často povolání spjatá s cestováním a dopravou. Byli to námořníci, motocyklisté i letci a další báječní muži na létajících a dalších strojích. Ale i geometři, zeměměřiči nebo horolezci, kteří svoji profesi či vášeň spojili s průzkumem a poznáváním krajiny.

Kamil Lhoták dokonce vytvořil portréty sportovců, kromě jiného cyklistů, basketbalistů nebo pilotů balónů.

„Mezi historickými postavami, jimž Kamil Lhoták věnoval obraz, byli kupříkladu spisovatelé Jules Verne nebo malíři Josef Šíma a Antonín Chitussi. Nezachytil ale jejich podobu, nýbrž jejich svět, dílo či vizi...“ dodal Evžen Škňouřil na vysvětlenou.

Víte, že...

spkl 10Kamil Lhoták začal malovat portréty svých přátel zhruba od roku 1946? Portrétoval kupříkladu Jiřího Koláře nebo Františka Hrubína. Ale i svého syna, vnuka i děti přátel, kamarádů a známých.

„Na výstavě je tedy k vidění kupříkladu i poslední chlapecký portrét Kamila Lhotáka z roku 1983. Na něm zvěčnil tehdy osmiletého syna svého dlouholetého přítele, básníka a šéfredaktora Jaromíra Pelce. Ti dva spolu vydali i několik knih. A Kamil Lhoták také poskytl Pelcovi svá díla na četné výstavy. Rovněž i na svoji poslední v životě, která se uskutečnila v roce 1989...“ upozorňuje Evžen Škňouřil.

Pro milovníky perliček závěrem uvádíme, že Kamil Lhoták, který proslul nenapodobitelnou poetikou svých obrazů a kreseb, byl samouk. Vypravoval se takříkajíc od píky a byl neuvěřitelně pracovitý a pečlivý. Měl zásadu, že každý den musí vzniknout alespoň jedna malá kresba. Letos uplynulo od jeho narození 106 let.

Autor: Ivan Černý
Zdroj snámků: Archív art-tour.cz

Další reportáže nejenom o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery