V 1. kole soutěže Homage Kamil Lhoták zvítězil Tomáš Bím

Zleva Sofinka Zatloukalová, Petra Vychytilová a Barunka Hušáková

Reportáž

V páteční podvečer 15. června 2018 bylo v prostorách Knihkupectví a galerie Kosmas v Kutné Hoře uzavřeno a vyhodnoceno 1. kolo soutěže Pocta Kamilu Lhotákovi, které společně připravil Spolek přátel Kamila Lhotáka a umělecká agentura ArcusGallery.

1 kolo 031 kolo 04Více jak dvacítka výtvarných děl se veřejnosti představila jako součást výstavy Kamil Lhoták: Knižní ilustrace, která měla vernisáž v pátek 18. května 2018.

Předsedou poroty byl tajemník Spolku přátel Kamila Lhotáka Evžen Škňouřil, dalšími členy a členkami potom personalistka Eva Tesařová, hudebnice, výtvarnice a spisovatelka Petra Vychytilová, Kamil Lhoták mladší, grafik Karel Hušák, vinař a galerista Jiří Kocián a nakladatel a galerista Miroslav Moravec. Všichni měli před sebou nesnadný úkol, vybrat vítěze tohoto kola a spolu s ním další čtyři umělecká díla, která postupují do celostátního finále.

1 kolo 011 kolo 09Ještě před tím, než se porota pustila do práce, ocenil Spolek přátel Kamila Lhotáka Čestným uznáním a drobnými dárky devítiletou Sofinku Zatloukalovou a desetiletou Barunku Hušákovou, které pod pedagogickým a uměleckým vedením Petry Vychytilové vytvořily pro soutěž krásné monotypy s perokresbou.

Evžen Škňouřil potom obšírně informoval nejenom o cílech soutěže Homage Kamil Lhoták, ale také o činnosti a dalších plánech Spolku přátel Kamila Lhotáka.

1 kolo 071 kolo 11Porota k hodnocení přistoupila velice odpovědně a svého úkolu se zhostila na výbornou. Po sečtení všech hlasů se vítězem stal Tomáš Bím, se svojí litografií, který jako cenu získal dokonalou kopii na plátnu obrazu Kamila Lhotáka v hodnotě 5000 korun.

Do celostátního finále soutěže dále postupuje olej na plátnu mladé autorky Lucie Horucké, olej na sololitu Vlastimila Bareše, dále akryl, tempera, tužka a akrylový lak na dřevěné desce Vojtěcha Kolaříka a olej na plátnu Richarda Pachmana.

Výstavu Kamil Lhoták: Knižní ilustrace v kutnohorském Knihkupectví a galerii Kosmas, jejíž součástí jsou i oceněná výtvarná díla soutěže Homage Kamil Lhoták, můžete navštívit do konce července 2018.

Text a snímky: MiM

Další reportáže nejenom o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

1 kolo 051 kolo 101 kolo 02