Tyto obrazy nám nepatří, tvrdí Louvre a hledá původní majitele uměleckých děl zcizených za války

Vedoucí oddělení maleb v muzeu Louvre Sebastien Allard. Zdroj snímku: AP

Reportáž

Světově proslulé pařížské muzeum Louvre nastálo vystaví jedenatřicet obrazů ve snaze nají jejich právoplatné vlastníky. Malby, stejně jako tisíce dalších uměleckých děl, ukradli nacisté židovským rodinám ve Francii během II. světové války.

Více jak 45 000 objektů se po válce podařilo vrátit původním majitelům, stále však nejsou známí vlastníci přibližně dvou tisícovek výtvarných děl. Na seznamu ukradených artefaktů je i 296 obrazů, které má v depozitářích Louvre.

Sebastien Allard, vedoucí oddělení maleb muzea Louvre, pro tiskovou agenturu Associated Press řekl: "Tyto malby nám nepatří. V minulosti se často muzea chovala jako predátoři, naším cílem ale je díla vrátit." Dědicové, kteří na výstavě svoje obrazy znovu objeví, mají přinést doklad potvrzující jejich vlastnictví a následně požádat o vrácení.

Francouzské úřady se dlouhodobě snaží identifikovat majitele odcizených uměleckých děl. Některé z nich už Louvre vystavuje pod označením MNR, což jsou francouzské iniciály programu na vrácení umělelckých děl. Od roku 1951 se však podařilo najít pouhých jedenapadesát právoplatných vlastníků za II. světové války odcizených artefaktů.

Autor: MiM

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery