Koudelníkův syn má v Praze tři domy a doma v Kutné Hoře sochu v parku

Reportáž

Vítr fičel, mráz zalézal za nehty, přesto si početná skupina Kutnohořanů v sobotu 9. prosince 2017 odpoledne nenechala ujít odhalení sochy v kutnohorském parku Na Náměti.

0 koudeknik 10 koudeknik 2Uveďme vše do souvislostí: Socha vznikla v rámci projektu Lepší místo (v „kategorii“ Lepší Hora), finance zajistily ŘKF Kutná Hora a Sedlec, Foxconn a EC Kutná Hora a jmenovaly i porotu, jež z návrhů veřejnosti vybrala téma: Koudelník – vždyť těžko hledat člověka, který by si město pod Barborou okamžitě nespojil se známou písničkou.

Ještě než došlo k slavnostnímu odhalení, promluvil za „Lepší Horu“ Petr Steklý, autor sochy Petr Švolba z Kolína přiblížil postup prací, místostarosta (dnes již starosta) Kutné Hory Josef Viktora ocenil tuto a obdobné iniciativy a pak už kryt sochy putoval k zemi a Koudelník se za potlesku přítomných poprvé ukázal veřejnosti. Jeho „trvanlivost“ má být nejméně roční, ale určitě je žádoucí, aby myšlenka oživovat obdobná prostranství vydržela mnohem déle.

Text a snímky: Vítězslav Hospes
Zdroj: Obzory Kutnohorska

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

0 koudeknik 3