Umění a světla Bílé noci vytáhli do ulic tisíce obyvatel Košic

Humanoidi nadlidských rozměrů jsou z ateliéru australské umělkyně Amandy Parer. Inspirovoala se česko-francouzským filmem Divoká planeta z roku 1973. Snímek Judity Čermákové, Korzár

Reportáž

V noci ze soboty 30. září na neděli 1. října 2017, před startem Mezinárodního maratónu míru, Košice nespaly. Centrem historického města proudily tisíce lidí, všichni byli zvědaví, jaká zajímavé výtvarná díla tentokrát přinesla do města Bílá noc. A vskutku bylo co sledovat a obdivovat...

bila noc 1bila noc 2Všechno začalo v sobotu, kdy byl u známé sochy maratónce zapálen maratńský oheň. A potom se už zvědavci rozprchli do všech koutů historického centra, aby si vychutnali nabídku současných umělců. Na výběr měli třicet zastávek, na kterých svoje díla prezentovali Slováci i zahraniční umělci, někteří z nich prémierově, jiní se do Košic rádi vrátili se svými novými výtvory.

Podle umělecké ředitelky festivalu Zuzany Pacákové je Bílá noc noční procházkou městem za uměním. "Je to mezinárodní festival současného umění ve veřejném prostoru, který prezentuje moderní formy umění v souznění s městskou architekturou a netradičními prostory," dodala.

Až třicet zastávek

Tentokrát připravili pořadatelé pro diváky na třicítku rozmanitých uměleckých zastávek.

bila noc 3bila noc 4"Fókus je vyhrazen audiovituálnímu umění, ale byly tam i hudební koncerty a taneční performace. Na nádraží vznikla performace, která byla šitá přímo na míru košickév železniční stanice. V Kunsthalle jsme poprvé napustili bazén vodou, vznášel se tam sedmimetrový měsíc, a například nás navštívili i obří humanoidi z jiné planety," přiblížila Zuzana Pacáková dění festivalu.

Představil se i slovenský vizuální kolektiv Nano VJs, který divákům nabídl mapping na zdi kalvínského kostela, který stojí u Miklušova vězení. Světelná intervence do veřejného prostoru pod jejich taktovkou nabídla divákům dynamický proud digitálních kompozic. Jejich kombinace s abstraktními prvky i dramatickými tóny hudby multiinstrumentalisty Stroona je unikátním přístupem k videomappingu.

Tradiční trasa i s aplikací

Trasa vedla už tradičně od kasáren/Kulturparku k Tabačce/Kulturfabrik. Jako pomůcka pro orientaci divákům sloužila i dvojjazyčná mobilní aplikace Biela noc 2017. Program končil v neděli 1. října 2017 o druhé hodině ranní.

O Bílé noci

bila noc 5Bílá noc je mezinárodní umělecký projekt, jehož úlohou je přiblížil široké veřejnosti současné formy umění, stejně jako netradiční, neznámá a významná místa evropských metropolí.

Z Paříže se po několika letech projekt rozšířil i do dalších měst: New Yorku, Los Angeles, Chicaga, Miami, Santa Moniky, Motrealu, Toronta, Říma, Tel Avivu, Gazy, Jeruzaléma, Madridu, Bruselu, Rigy, Bukurešti, Amsterdamu, Bringtownu, Turína, Petrohradu, Košic a Bratislavy.

Autor: MiM
Zdroj: Korzár Košice

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery