Okamžik, kdy se zastavil čas – KAF s Jiřím Bartou, režisérem Krysaře

Reportáž

Setkání s profesorem Jiřím Bartou, režisérem filmů Krysař na motivy novely Viktora Dyka, Na půdě nebo Zaniklý svět rukavic, bylo výjimečné.

Zářijové Kamarády animovaného filmu v kutnohorské Galerii Středočeského kraje (GASK) zavedl pomocí archívních záběrů a fotografií do zákulisí tvorby svých filmů. Vyprávěl o spolupráci s Edgarem Dutkou, o nedokončeném filmu Golem i o práci na filmu Krysař nebo upírském Posledním lupu.

barta jiri2barta jiri3aPřivedl s sebou i vyřezávanou loutku Krysaře, věčného Ahasvera, který vyháněl krysy z městečka Hameln. Málokdo ví, že podivuhodnou řeč, kterou mluví obyvatelé města, vymysleli členové skupiny Pražský výběr a sami propůjčili hlasy dřevěným loutkám. Hudbu složil člen kapely Michael Kocáb. Autor promítl i logo pro televizi MTV, které vytvořil po roce 1989.  

Další pořad z cyklu Kamarádi animovaného filmu se koná v GASK ve čtvrtek 5. října 2017 s výtvarnicí, režisérkou a animátorkou Michaelou Pavlátovou.

Zdroj: Obzory Kutnohorska
Snímky: Archív OK

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

barta jiri4barta jiri5