Kamenné sochy světců lemující cestu k chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře jsou v péči restaurátorů

Reportáž

Sochy světců shlížející z parapetní zdi před jezuitskou kolejí v Kutné Hoře se po dvanácti letech znovu dočkaly nezbytné péče restaurátorů. Jelikož cestu k chrámu sv. Barbory lemuje třináct barokních sousoší, práce bylo nutné rozdělit do tří etap.

Jako první přišly na řadu sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Barbory, sv. Ferdinanda Kastilského a sv. Isidora. Po dokončení obnovy sochy sv. Jana Nepomuckého obklopilo v srpnu lešení sochu sv. Isidora Madridského, patrona rolníků a zahradníků.

jezuit1jezuit2Na přelomu srpna a září 2017 jsme tam při práci zastihli sochaře a restaurátora Martina Kulhánka, který si ke spolupráci přizval studentku Fakulty restaurování v Litomyšli Zuzanu Auskou. „Sochy byly vytesány z kutnohorského vápence a pocházejí z počátku 18. století. S výjimkou nejstaršího sousoší sv. Isidora a nejmladšího sousoší sv. Jana Nepomuckého pocházejí všechny sochy z dílny Františka Bauguta. Restaurovány byly poměrně nedávno, proto byla původně zamýšlena jen jejich údržba. Až bližší restaurátorský průzkum z přistaveného lešení odhalil, že rozsah poškození kamene, konkrétně u sochy sv. Isidora Madridského, je větší, než se přepokládalo. Rozsáhlé doplňky z minulých restaurátorských zásahů byly již za hranicí životnosti, kámen pod nimi degradoval a byl v hodně špatném stavu. Bylo nutné doplňky sejmout, kámen zpevnit a znovu doplnit,“ konstatoval Martin Kulhánek a dodal, že součástí prací je i očištění kamenných zdí a dvou váz.

jezuit3V letošním roce si restaurátorské práce vyžádají investici kolem 460 000 korun, z toho 360 000 korun jsou dotace z programu Regenerace MPR a MPZ Ministerstva kultury ČR. Zbývající část je hrazena z rozpočtu města Kutná Hora. Pokud sochy Ferdinanda Kastilského a sv. Barbory nebudou v tak závažném stavu, jako byla socha sv. Isidora, restaurátorské práce čtyř kamenných sousoší by měly být podle slov Martina Kulhánka dokončeny ještě letos.

Text a snímky: Monika Pravdová
Zdroj: Obzory Kutnohorska

Další reportáže o výtvarném umění u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

jezuit5