Hledáme obrazy slovenského malíře Arpáda Mernického

Arpád Mernický: Selepčéniho dům od Hornopotoční ulice, akvarel, okolo 1950

Výtvarné umění

Koupíme za ceny dohodou nebo přijmeme do komisního prodeje za Vaše ceny obrazy slovenského insitního malíře Arpáda Mernického. Také katalogy výstav a další antikvity spojené s tímto umělcem.

mernicky 01mernicky 03Arpád Mernický sa narodil 4. května 1911 v Banské Štiavnici. Od mládí rád kreslil a svoji zálibu začal rozvíjet pod dohledem malíře Edmunda Gwerka (* 15. února 1895; † 4. prosince 1956). Jeho nejoblíbenějším námětem byla příroda v okolí Banské Štiannice a Vysokých Tater. Po ukončení střední školy uvažoval na podnět svého přítele a mentora Edmunda Gwerka o studiích na Akademii výtvarného umění v Praze. Nakonec se však svého plánu vzdal a začal pracovat jako poštovní úředník. Měl totiž hodně sourozenců a musel rodinu finančně podporovat.

Nejdříve se jako poštovní úředník dostal do Bohunic, potom do Dechtic a po II. světové válce nastoupil roku 1947 do Trnavy, kde bydlel s rodinou v Hornopotoční ulici, poté i nějaký čas v Jeruzalémské. Od roku 1948 začal navštěvovat Robotnícky výtvarný krúžok, který založili malíř Jozef Balogh (* 11. června 1896; † 11. března 1963) a jeho syn Július.

mernicky 04mernicky 05Do prostor, kde se členové kroužku scházeli (dnes tzv. Zelený dom) chodili pracovat a tvořit i studenti středních a vysokých škol s uměleckým zaměřením, například sochař Jozef Jurča nebo malíři Jozef Dóka st. či Július Bartek. Dětský kroužek navštěvovali i Mernického syn Tibor a dcera Ida, kteří později vystudovali uměleckou průmyslovku v Bratislavě.

Po postavení nové budovy pošty v Trnavě se rodina Arpáda Mernického přestěhovala do služebního bytu v bočním křídle budovy. Výhledy z oken bytu na jedné straně na Hornopotoční ulici, z druhé strany na městskou věž maloval Arpád Mernický velice rád a mnohokrát se v jeho tvorbě opakují. Často se setkával se sochařem Jozefem Jurčem, který měl v Hornopotoční ateliér.

mernicky 06Arpád Mernický se celý život vedle svojí profese intenzívně věnoval malování. Pracoval různými technikami, nejčastěji olejem, pastelem, kreslil tužkou, oblíbil si i akvarel. V Trnavě vzniklo v letech 1947 až 1948 několik jeho obrazů ze starého města, tedy ještě před rozsáhlými stavebními úpravami a bouráním v centru. Maloval také kytice a zátiší. Roku 1983 se s manželkou Helenou a pěti dětmi přestěhoval do Bratislavy. Později namaloval i několik obrazů v Kanadě, kde navštěvoval svoje děti, z nichž dvě se pohybují v uměleckém prostředí. Arpád Mernický zemřel 27. listopadu 1988 v Bratislavě.

Vaši nabídku s popisem, fotografií a cenou přivítáme telefonicky (722 711 226) nebo mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

Autor: MiM

Další články a informace o výtvarném umění najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery