Hravá, něžně erotická výstava U Posledního soudu

Bohunka Waageová a Pavel Piekar, předseda Sdružení českých umělců grafiků Hollar, se sešli při vernisáži výstavy Ach, ty akty

Výstavy

Zajímavá výstava Ach, ty akty v pražské komorní galerii U Posledního soudu se překlopila do svojí druhé poloviny. Obrazy, grafické listy, fotografie a bronzová socha se těší zájmu nejenom pravidelných návštěvíků vnárny U Posledníhou sodu, ale především ctitelů umění, v tomto případě lehce a něžně erotického.

akty repo piekarakty repo pozvankaakty repo 2Při vernisáži se sešli třeba malířka a grafička Bohunka Waageová, grafik Pavel Piekar či spisovatelka, hudebnice a výtvarnice Petra Vychytilová. Prvně jemnovaná představuje na výstavě dvě olejomalby a několik grafických listů, Pavel Piekar svoje technicky dokonalé, svérázné a okouzlující linoryty. Petra Vychytilová se sice této výstavy, kterou připravila kutnohorská umělecká agentura a galerie ArcusGallery, neúčastní, přišla však svoje kolegy podpořit.

Bohunku Waageovou, která při vernisáži výstavu uvedla a zahájila, jsme požádali o její krátké zhodnocení...

akty repo 3akty repo bohunkaakty repo 4"Velmi poutavá výstava Ach, ty akty je sice v komorním prostoru, ale velmi bohatá na autory. Jsou to lidé narození většinou v průběhu 20. století. Třeba Ota Janeček, Zdeněk Mézl, Karel Beneš, z těch, kteří jsou narozeni později, připomenu Tomáše Hřivnáče, Hanu Čápovou, Pavla Piekara, Karla Šafáře, Renatu Kaiserovou a další. Ráda se k nim řadím i já. Autoři se zmocnili tématu s velkou fantazií a erudicí.

akty repo vychytilovaakty repo 1akty repo jablkoVýstava je hravá, něžně erotická a návštěvník může krásně snít a potulovat se právě v říši fantazie. To mu umožňují a zprostředkovávají obrazy, fotografie, hlavně však různé grafické listy - hlubotisk, litografie či linoryt. Výstava přináší pohled umělců na akt a erotiku, kterak se vyvíjel v průběhu jednoho staletí od popisu, přes extázi či lásku, až k různým směrům moderního výtvarného umění..."

Výstavu Ach, ty akty připravil kurátor Miroslav Moravec (rozhovor s ním připravujeme) a navštivit ji můžete v pražské Galerii a vinárně U Posledního soudu (Jagellonská 8. Královské Vinohrady) do neděle 4. června 2023.

trnavskyAutor: Ivan T. Trnavský
Snímky Miroslava Moravce
Autor je spolupracovníkem redakce

O dalších výstavách u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery