Prosincová výstava Tomáše Bíma: Skryté příběhy – Litografie a akryly

Výstavy

V předvánočním shonu jistě potěší milovníky výtvarného umění jedinečná komorní výstava děl našeho předního výtvarníka Tomáše Bíma nazvaná Skryté příběhy. Vydat se za ní musíme v Praze, do umělecké vinárny s galerií U posledního soudu. Najdeme ji na Vinohradech, pár kroků z náměstí lidově zvaného „jiřák“ v Jagellonské ulici. Po celý čas Bímovy tvorby se odborníci přou, zda se jedná o naivistu, nebo tvůrce tzv. magického realismu. Dle našeho názoru je nejdůležitější, že se jedná o kumšt lidmi oblíbený a sběrateli vyhledávaný.

Mistrovo curriculum vitae

bim ups plakat                Tomáš Bím (* 12. listopadu 1946) je celosvětově uznávaným českým malířem, grafikem a ilustrátorem. Vystudoval Odborné polygrafické učiliště, obor knihtisk, a získal stipendium Kunstverein Osnabrück v SRN v roce 1983. Absolvoval studijní pobyty v Anglii, Francii, Holandsku, Itálii, Německu, Španělsku, Thajsku, USA. Je členem spolku SČVU Hollar. Kunsthistorik František Dvořák ho před mnoha desetiletími zařadil mezi představitele magického realismu, jeho inspirací byli američtí precizionisté. Ti toho moc nenamluvili, o jejich charakteru a duši mluvily jejich obrazy. Stejný je i Tomáš Bím. Na jeho výstavách se mluvit nemusí, o světě plném barevných radostí a příjemných nadějí vše vypovídají jeho obrazy.

                bim ups 4Tomáš Bím se účastnil stovek výstav doma i v zahraničí, ilustroval mnoho knih a časopisů. Díky tvorbě plakátů a drobných grafik je známý i široké veřejnosti. Jeho díla jsou zastoupena v galeriích, muzeích a soukromých sbírkách po celém světě. Narodil se roku 1946 v Praze, v současné době žije a tvoří v Dobřichovicích. V poledních letech se vedle litografie stále více a usilovněji věnuje malbě. Akrylem tvoří jak velkoplošné, barevně výrazné obrazy, tak i menší a malé formáty s charakteristickým rukopisem známým z jeho grafických listů.

bim ups 5bim ups 6Kutnohorská ArcusGallery, které ve vinárně a galerii U Posledního soudu připravila již třetí výstavu (v srpnu 2021 to byly Obrazy z posledních let Vlastimila Bareše, v listopadu 2021 potom Poezie stromů Bohunky Waagoevé), na té aktuální představuje ze svého sbírkového fondu i několik litografií ze sedmdesátých let minulého století, které v říjnu 2021 Tomáš Bím in verso znovu signoval.

Výstavu Tomáš Bím: Skryté příběhy – Litografie a akryly můžeme v pražské vinárně a galerii U Posledního soudu (Jagellonská 8) navštívit do neděle 1. ledna 2022

cerny portretAutor: Ivan Černý
Zdroj snímků: i-passage.cz

O dalších výstavách i nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

                bim ups 8bim ups 7