Kyklop Roberta Alquatiho u Posledního soudu

Výstavy

Po úspěšné výstavě olejomaleb Vlastimila Bareše, kterou pražská Galerie a vinárna U Posledního soudu připravila společně s kutnohorskou ArcusGallery, můžete v této osobité galerii shlédnout výstavu obrazů italského malíře Roberta Alquatiho (* 1960) nazvanou příznačně Kyklop.

Roberto Alquati vystudoval grafiku v Benátkách. V osmdesátých letech minulého ostoletí byl členem italské výtvarné skupiny PitturaUno, která kolektivně vystavovala v Lombardii. Samostatné výstavy obrazů nebo grafiky uspořádal v Bergamu, Miláně a Stuttgartu. V posledních letech vystavuje v Praze. Od roku 1990 spolupracuje s několika italskými nakladatelstvími jako ilustrátor. V roce 1994 zakložil se svojí tehdejší ženou Monikou Čížkovou nakladatelství Materiali Infiammabili – Hořlavé materiály.

KyklopKromě toho je terapeutem v Komunitním centru Kladno a také majitelem pravděpodobně největší sbírky filmových plakátů československé a české sci-fi a jedním z největších propagátorů této slavné kapitoly z dějin naší kinematografie. Jeho nadšení pro československou sci-fi bylo tak velké, že kvůli němu přesídlil před více jak třiceti lety do Prahy. Dnes je jedním z nejvýraznějších členů italské komunity v Praze.

Požádali jsme svérázného umělce, aby se čtenářům webu Putování za uměním stručně představil...

Líbí se mi barva oranžová, tmavě žlutá, fialová. Rád kreslím bílou na černé a naopak a mám rád některé černé tisky, které mě doprovázejí od odby mých studií v grafické škole v Benátkách. V minulosti jsem také použil v malbě bitumen. Miluji koláž. Od roku 1981 nepravidelně vystavuji na kolektivních nebo samostatných výstavách v Itálii, Německu a České republice.

Mám rád zápach horkého asfaltu, vítr, bouřky a oči žen. S potěšením vařím italské risotto.

Proč se Vaše aktuální výstava v Galerii a vinárně U posledního soudu jmenuje Kyklop?

Kyklop je pro mě kruhem oka, světlem vidění. Jsem osamělý Kyklop sedící na svém ostrůvku a pozoruji obzor moře, které se postupně mění v moji vnitřní krajinu. Než jsem potkal civilizační řeckou bohyni, která mi strčila prst do mého jediného oka, byl jsem černým barbarem nebo snad sloní zkamenělinou. Oslepen její magií maluji svá slunce, světlo, planety... ale jen na krátkou dobu. Pak se zase vrátím do temné jeskyně kde si mohu hrát s černou barvou a čekat na exploze dalších sluncí...

Neobyčejnou výstavu Roberto Alquiti: Kyklop můžete v pražské Galerii a vinárně U Posledního soudu v Jagellonské ulici navštívit do neděle 31. října 2021.

Autor: MiM

O dalších výstavách i nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery