Další výstavou z cyklu Pohledy do sbírek je pole rezonance

Výstavy


Vernisáží ve čtvrtek 29. září 2016 bude od 17:30 hodin zahájena v roudnické Galerii moderního umění výstava Václava Boštíka, Petra Duba a Vladimíra Škody nazvaná pole rezonance, která je součástí volného výstavního cyklu Pohledy do sbírek.

0----------0-0-pole-rezonance-bostik-2Roudnická galerie připravuje každoročně výstavu, jejímž prostřednictvím umožňuje divákům nahlédnout do svých sbírek. V uplynulých letech prezentovala několik autorských kolekcí prací na papíře i stěžejní soubory, jež tvoří fundament sbírkového fondu instituce.

V roce 2015 si výjimečnou kolekcí umění 60. let 20. století představenou výstavou Schránka pro ducha připomněla dobu, kdy začala fungovat jako profesionální instituce v nově zrekonstruovaném sídle. Reprezentativní přehlídku oživily vstupy výrazných mladých tvůrců, kteří se ve svých pracech dotkli postupů a principů umělecké produkce 60. let a poukázali tak
na myšlenky a přístupy, které zůstávají v umění uplynulého půlstoletí stále živé.

0----------0-0-pole-rezonance-bostik-30----------0-0-pole-rezonance-dub-40----------0-0-pole-rezonance-dub-6Aktuální výstava pole rezonance na tento způsob práce navazuje. Její autorka Nina Michlovská vybrala ze sbírkového fondu galerie obraz Václava Boštíka Zakřivený prostor. Dílo, které vzniklo v roce 1970 během Mezinárodního malířského sympozia Roudnice 70, patří mezi Boštíkovy vrcholné práce a zároveň mezi nejcennější akvizice roudnické sbírky. K účasti na výstavě přizvala vizuálního umělce Petra Duba (* 1976) a původem českého sochaře žijícího ve Francii Vladimíra Škodu (* 1942).

0----------0-0-pole-rezonance-skoda-70----------0-0-pole-rezonance-skoda-80----------0-0-pole-rezonance-skoda-9Petr Dub na výstavě představí práci Cheyenne Silver (2013) z cyklu Porn Star Selection oscilující na pomezí malby a objektu, v níž se podobně jako Václav Boštík, ale zcela po svém, vyrovnává s problémem obrazové plochy a směřováním tradičního závěsného obrazu. Dvojici pláten doplní objekt Vladimíra Škody Zrcadlo času (vibrující) (1999 až 2005) z leštěné nerezové oceli. Ten lze z jisté perspektivy chápat jako zachycení Boštíkovy myšlenky energetického pole v prostoru a hmotě.

0----------0-0-pole-rezonance-skoda-10Komorní výstavní prostor foyer roudnické galerie se ttz,ak stane místem setkání tří prací tří autorů rozdílných generací, ale i pomyslným polem rezonance rozdílných uměleckých přístupů a myšlenek, které se však v určitých aspektech protínají.

Výstavu Václav Boštík / Petr Dub / Vladimír Škoda: pole rezonance, ke které byl vydán katalog, můžete v roudnické Galerii moderního umění navštívit do neděle 27. listopadu 2016.

Autor: tz, art-tour.cz

O dalších výstavách v Roudnici nad Labem si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery