Stará Praha hledáčkem Jovana Dezorta

Výstavy


Žijící legenda československé fotografie, Jovan Dezort (* 27. listopapdu 1934) se v roce 2014 prezentoval v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice v Praze retrospektivní výstavou, lapidárně nazvanou Co odnesl čas (1954 - 2014). Průřez šedesáti lety Dezortovy profesionální fotografické činnosti veřejnosti kromě jiného ukázal historickou Prahu, jak se žilo a jezdilo.

Výběr z této jedinečné výstavy byl nedávno prezentován v Muzeu fotografie v Jindřichově Hradci. V současné době můžeme více jak tři desítky těchto unikátů vidět v prvním patře Českého svazu vědeckotechnických společností (ČSVTS) na Novotného lávce v Praze. Zde je nainstalovaná výstava Dezortových fotografií pod názvem Praha minulého století.

Široký tvůrčí záběr

Svěží osmdesátník Jovan Dezort hledáček svého aparátu hlavně zaměřoval na kulturu, záběry z měst a venkova, zabrousil často mezi nejrůznější osobnosti, blízký je mu i humor ve fotografii. Pracoval doma i v zahraničí, ať již jako fotoreportér ČTK nebo mnoha časopiseckých redakcí. Jeho medailóny a portréty najdeme v mnoha českých i zahraničních encyklopediích a odborných publikací, které se věnují světové fotografii.

0---------0-0-dezort-portretProfesní život tohoto mistra černé bedýnky, řečeno slovy spisovatele Branalda, by vydal na román. Fotografii přicházel na kloub na SPŠG v Praze u Bohumila Šťastného a  Rudolfa Skopce. Ti by na svého žáka, který absolvoval v roce 1957, byli jistě pyšní. Již ve svých šestadvaceti letech si Jovan Dezort vydobyl první profesionální ostruhy, když získal grand Associated Press. Dnes by si mohl diplomy a oceněními s prestižních domácích i mezinárodních soutěží takříkajíc tapetovat pracovnu. V jeho tvorbě je laiky i odborníky oceňována schopnost nacházet kolem sebe „pozoruhodní všednosti“ a zachycovat nečekané momenty.

Jovan Dezort patří do plejády tak slavných jmen, jako byli Josef Sudek, Karel Plicka či Miroslav Hucek, Stanislav Tereba, Emil Fafek a v neposlední řadě Erich Tylínek, Erich Einhorn nebo Vilém Kropp. Co jméno, to pojem v umění fotografickém.

Publikoval  kromě jiných ve Světě v obrazech, Mladém světě, Vlastě i tehdejším Světě práce. Žádán byl i zahraničním tiskem, fotografoval třeba pro Life, Kamera i Herold Tribune. Dnes jeho snímky můžeme vidět v magazínech Sondy nebo kupříkladu Krásy(nejen)Česka. Jako fotoreportér Československé tiskové agentury pracoval v Bulharsku, Číně, Francii, Itálii i v Jugoslávii, v Rumunsku nebo Anglii, přinesl i dokumenty z vietnamské války v Indočíně (1964 až 1975).

0---------0-0-dezort-10---------0-0-dezort-2Se svými osmi křížky dnes Jovan Dezort šetří dechem, což ale neznamená, že by udělal krok bez fotoaparátu. Už sice nahradil těžké „fotodělo“ lehoučkým digitálem, ten však nedá z ruky. Velmi rád v poslední době fotografuje život na vinicích, včetně vinobraní a lisování slámového či ledového vína v milovaných Lechovicích, snad to bude jeho slabostí k božskému moku z rodné Moravy.

Je třeba závěrem dodat, že rád a hojně svými fotografiemi ilustruje knihy svojí ženy, spisovatelky Věnceslavy Dezortové.

Výstavu Jovan Dezort: Praha minulého století můžete v 1. patře ČSVTS na Novotného lávce v Praze navštívit do pondělí 31. října 2016.

Autor: Ivan Černý
Snímky Jovana Dezorta

Více si o díle fotografa Jovana Dezorta můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery