Kolekce inspirovaná Fridou Kahlo

Snímek: AAVVA

Výtvarné umění

Návrhářská dvojice AVVA ve čtvrtek 15. června 2017 v Le BHV Marais, nejnovějším pařížském obchodním domě v City Walk, představila svou novou kolekci streetového oblečení. Designéři Ahmad Ammar a Vincenzo Visciglia tak podnikli další kroky k uspokojení své náročné klientely ve Spojených arabských emirátech. Nejnovější kolekci představili ve čtrnácti stylových a jedinečných kusech inspirovaných ikonickým uměním, mexickou feministickou umělkyní Fridou Kahlo.

Malířka Frida Kahlo, vlastním jménem Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón (* 6. července 1907; + 13. července 1954) tvořila ve stylu původní mexické kultury, kterou mísila s prvky realismu, symbolismu a surrealismu.

frida 5frida 6Jako mnozí surrealističtí umělci aktivně podporovala komunismus. Byla ženou mexického malíře Diega Rivery a milenkou komunistického revolucionáře Lva Trockého. Namalovala 143 obrazy, 55 z nich jsou autoportréty. Na otázku proč maluje tolik autoportrétů, odpověděla: "Protože jsem tak často sama, protože já jsem subjekt, který znám nejlépe."

Měla opravdu velice těžký život. Překonala dětskou obrnu a v patnácti letech nastoupila do léčebného programu. Avšak její léčba skončila už za tři roky, kdy byla vážně zraněna při havárii autobusu. Po nehodě strávila více jak rok na lůžku, zotavovala se ze zlomeniny páteře, klíční kosti, žeber, pánve, ramena a zranění nohou. I přes velké množství operací strávila Frida Kahlo zbytek života v neustálých bolestech. Malovat začala právě během rekonvalescence...

frida 2frida 3frida 4Vraťme se tedy ke kolekci, kterou Frida Kahlo inspirovala. Díky ní dvojice AAVVA vystupuje v podobě designové hry, která vytváří historickou uměleckou módu. Do detailů propracované výšivky, dramaticky zvonové rukávy, dramatické barevné tóny, umělecká díla – to vše je poctou jejich výjimečnému stylu.

Inspirace ke kolekci se zrodila z pěti nejkrásnějších obrazů Fridy Kahlo, které formují a tvoří tuto krásnou sbírku. Konkrétně návrháře inspirovaly obrazy: Zlomený sloup, Autoportrét jako Tehuana, Zátiší s papoušky a ovocem, Autoportrét s opicí a Já a moji papoušci.

Připravil: MiM
Zdroj: dama-online.cz

Další články o Fridě Kahlo najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery