Mezi přední kumštýřské osobnosti pracující s křehkým materiálem vyšších kategorii určeným pro skleněné šperky patří kvarteto umělkyň z Nového Boru. Na rozdíl od hrdinů legendárního Dumasova románu jsou to však mušketýři v sukních. Volné designářské a šperkařské studio Natělo ve složení Karolína Kopřivová, Eva Ranšová, Bohdana Vydrová a Šárka Zikmundová spojuje láska ke sklu a k tradičním sklářským řemeslným technikám.

Odolena Voda, ležící nedaleko Kralup nad Vltavou, se může pochlubit Vítězslavem Hálkem (* 5. dubna 1835; + 8. října 1874), básníkem, prozaikem a dramatikem. V budoucnu se, doufejme, bude moci pyšnit i talentovanou malířkou Olgou Truskovou (* 1983), širokou kumštýřskou duší, vyjadřující se několika výtvarnými technikami.

Zhruba před třemi lety jsme poprvé na stránkách webu Putování za uměním představili půvabné výtvarné artefakty britského sochaře Robina Wighta. Za svůj tvůrčí materiál si vybral nerezový ocelový drát. Z něj tvoří okouzlující dynamické sochy křehkých pohádkových Pampeliškových víl, které tančí nebo bojují s větrem.

Architekt Vlado Milunić s modelem přístaviště výletních lodí na Lavi v Hřensku

Není tomu tak dlouho, kdy oslavil sedmdesátku. Na zasloužený odpočinek ho však ani nenapadne pomyslet. Cítí se totiž fyzicky jako dobře vytrénovaný atlet (muži jeho rodu v tomto věku ještě plodí syny!) a má pocit, že právě v tomto čase je na vrcholu tvůrčích sil. Tento rtuťovitý, houževnatý chlap, postavou připomínající bórou ošlehané štíhlé sosny na pobřeží rodného Balkánu, které dokážou vzdorovat jakékoli nepohodě, dlouhá desetiletí žije a tvoří v Praze. Do dějin novodobé pražské architektury se zapsal spoluautorstvím dnes již legendárního Tančícího domu na Rašínově nábřeží. Jeho široký tvůrčí záběr a další spousta jedinečných projektů jsou ale rovněž nepřehlédnutelné.

Výtvarnice Jiřina Wilma Palková ve svém ateliéru

Blížící se jaro předznamenal svátek Jiřin uprostřed únorového měsíce. Toto milé české jméno symbolizované bohatým květem, má i Jiřina Wilma Palková. Jako jedna z mála českých výtvarnic je známá především svým kresleným humorem. Zároveň je ale i autorkou dřevěných objektů, ilustrátorkou knih i autorkou omalovánek a zdařilou kolážistkou. Před krátkým časem vystavovala své optimistické umění, které nezapře něžnou ženskou ruku, ve smíchovské Městské knihovně v Praze. Nyní se připravuje na letní prezentaci v galerii Prahy 5 – v legendární Porthaimce.

Šárka, která trpí těžkou šerosvitostí, soustředěně tvoří svůj obraz

Je to vůbec možné, mnozí z nás se zcela jistě zarazí. V prvním případě samozřejmě, že ano. Poslední generace moderních protéz dokáže více než jen to. Ale aby nevidomý maloval či kreslil, kdo to kdy slyšel. A přece je to pravda. Toto umělecké vyjádření zrakově postiženým lidem umožňuje unikátní, světově uznávaná, patentovaná metoda bosenského akademického malíře Sabahudina Čeča, trvale žijícího a tvořícího v Praze.

Další články...