Rozhovor - Paměti z Fastrova mlýna v kutnohorské internetové televizi

Bohuslav Kučera (za kamerou), výtvarník Vladimír Císař a redaktor ITV Kutná Hora Miroslav Štrobl (vpravo) při natáčení rozhovoru o knize Paměti z Fastrova mlýna

Literatura

Jsou regionální knihy, které patří, jak se říká, "k rodinnému stříbru". Na Horách Kutných k nim zcela určitě můžeme přiřadit i Paměti z Fastrova mlýna Marie Vondrové-Fastrové, které poprvé vyšly roku 1948 v brněnském nakladatelství Františka Černovského s ilustracemi Václava Fialy.

cisar strobl 7cisar strobl 2Druhé vydání připravil v edici Miraculum Octavum Mundi Miroslav Moravec a ke spolupráci přizval kutnohorského výtvarníka, pedagoga a filmaře Vladimíra Císaře, který se ujal ilustrací.

Novodobé vydání Pamětí z Fastrova mlýna vyšlo v roce 2014 a bylo záhy rozebráno. Nakladatel se proto rozhodl pro další, tedy již třetí vydání, doplněné a rozšířené. Pro Kutnohořany a sběratele kutnohorik bude jistě nejzajímavější fotografická příloha, kterou poskytla Věra Kalousová, jíž byla autorka pratetou.

Změní se rovněž několik barevných akvarelů, Vladimír Císař namaloval nové, které ještě více odpovídají charakteru knihy.

cisar strobl 1cisar strobl 3A právě o novém vydání Pamětí z Fastrova mlýna i o výtvarné stránce knihy hovoří v rozhovoru, který natočil kameraman ITV Kutná Hora Bohuslav Kučera, s Vladimírem Císařem redaktor ITV Miroslav Štrobl. Rozhovor natáčeli v údolí Vrchlice, která Kutnou Horou protéká, pod majestátním chrámem sv. Barbory a poblíž, dnes moderně zrenovovaného, Fastrova mlýna.

Třetí vydání Pamětí z Fastrova mlýna bude uvedeno na trh a pokřtěno v pátek 24. listopadu 2017 v historickém, velice citlivě zrekonstruovaném Dačického domě na Komenského náměstí v Kutné Hoře. O zajímavém programu, který bude křest rámovat, budeme na webu Putování za uměním informovat.

Rozhovor o nejnovějším vydání Pamětí z Fastrova mlýna si můžete vychutnat zde. Snad vás občas nebude příliš rušit pan Vítr, který právě v době natáčení učil malé Meluzínky hvízdat...

Autor: icer

Další rozhovory o knihách u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

cisar strobl 4cisar strobl 5cisar strobl 6