Rozhovor - Valašské gobelíny zdobí olomoucké muzeum

Expozice tapisérií představuje díla vzniklá v gobelínce za posledních třicet let. Zdroj snímku: MGM

Výtvarné umění

Více jak čtyřicítku tapisérií vytvořených v letech 1990 až 2019 mohou v těchto dnech obdivovat návštěvníci olomouckého Muzea moderního umění.

Expozice nazvaná Umění tapiserie | Dílo a jeho předobraz představuje díla, která vznikla během posledních tří dekád v Moravské gobelínové manufaktuře Valašské Meziříčí. K vidění v muzeu budou až do neděle 27. září 2020.

„Výstava představuje gobelíny vzniklé podle návrhů předních českých umělců. Návštěvníci se mohou těšit na díla takových výtvarníků, jako jsou Karel Malich, Stanislav Kolíbal, Vladimír Kokolia, Zbyšek Sion, Jiří Načeradský či ředitel gobelínky a spoluautor výstavy Jan Timotej Strýček,“ uvedla spoluautorka výstavy Simona Jemelková.

Expozice nejenže prezentuje moderní tapisérie, ale také ukazuje vztah mezi nimi a jejich předlohou. „Návštěvníci zde uvidí také nedávno dokončený gobelín dle předlohy Mikuláše Medka s názvem Den a noc. Aktuálně pracujeme na díle od stejného autora Akce vlna, které bude prvním gobelínem nově vznikající galerie moderní tapiserie ve Valašském Meziříčí,“ přiblížil Jan Timotej Strýček.

Autor: alf
Zdroj: Právo

Další rozhovory o výtvarném umění u nás i v zahraničí si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery