Rozhovor - V kostele sv. Jana Křtitele ve Svojšicích zaznějí spirituály. Vystoupí tam skupina Elias

Skupina Elias - zleva Jakub Koura, Pavel Koura, Helena Wachtlová, Milada Čermáková a Martin Marcinko. Snímek Martina Wierera

Rozhovor

V neděli 1. července 2018 kostel sv. Jana Křtitele ve Svojšicích u Sušice rozezní koncert klatovské skupiny Elias. V kostele s úžasnou akustikou zazní spirituály a písně ve vícehlasých úpravách. Návštěvníci koncertu se tak mají na co těšit.

elias 1elias 2„Skupina Elias vznikla na podzim roku 2016 a jejím cílem je především interpretace afroamerických spirituálů a gospelů, a to jak v čistě vokální podobě, tak s doprovodem hudebních nástrojů. Zároveň zpíváme i písně, které nejsou spirituály, ale jejich texty nás oslovují a svým obsahem doplňují či navazují na texty zmíněných spirituálů. Vystupujeme ve složení dva ženské a tři mužské hlasy. Vokální projev, který je proiritou, doprovázíme hrou na kytaru a baskytaru, kromě toho v některých písních zaznívá i mandolína, klarinet či saxofon,“ informoval vedoucí skupiny Pavel Koura, který čtrnáct let vedl Zebedeus.

Jak se vlastně dostal k hudbě? „Od šesti let jsem navštěvoval klatovskou hudební školu (dnešní ZUŠ), kde jsem hrál na klavír. Postupem času jsem začal hrát na kytaru, která mě oslovila více než klavír. Později jsem se naučil hrát i na mandolínu. Za hudební vzdělání jsem velmi vděčný, pomáhá mi při aranžování písní a k pochopení kytarových akordů a harmonie. Ke klavíru se nyní, po letech, začínám vracet a jsem rád, že jsem se na něj v dětství naučil, protože mi otvírá cestu ke hře na varhany, na které hrávám při mších právě ve Svojšicích,“ uvedl Pavel Koura a vysvětlil, co je na práci vedoucího skupiny úplně nejtěžší a co naopak nejkrásnější.

elias 3elias 4„Nejtěžší je podle mého názoru organizační činnost kapelníka, který musí sladit časový harmonogram všech členů skupiny, najít jejich průnik a snažit se, aby činnost jednotlivé členy bavila, nezatěžovala příliš jejich rodiny, ale zároveň měla nějaký výstup směrem k divákovi. Pokud otěhotní zpěvačka a musíte shánět ekvivalentní náhradu, učit novou zpěvačku celý repertoár a podobně, to jsou momenty, které bych označil za nejtěžší. Pokud se pak koncert povede a po koncertu přijdou diváci a řeknou, že je naše vystoupení oslovilo, a že z toho zážitku budou ještě nějakou dobu žít, to je pro mě to nejkrásnější! To jsou momenty, kdy vím, že celé naše snažení má smysl. Vedle toho mě velmi těší, že mohu ve skupině Elias vystupovat se svým synem Jakubem. Myslím, že je snem každého rodiče, který dá své dítě do hudební školy, aby si s ním jednou mohl společně zahrát. A mně se tento sen plní při každém koncertu. Jakub s námi zpívá a zároveň je velmi platným hráčem na basovou kytaru, klarinet a saxofon.“

Nejraději členové skupiny vystupují v kostelích, protože jejich atmosféra umocňuje texty písní, které zpívají. Na tuto neděli chystá skupina Elias další koncert.

elias 5„V neděli 1. července budeme vystupovat od 15:00 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Svojšicích. Hráli jsme tady už loni a kostel byl plný. Těšíme se opět na skvělou atmosféru. O týden později, v neděli 8. července, budeme hrát od 19:00 hodin v kostele Církve československé husitské v Klatovech. Část výtěžku z koncertu bude věnována na opravu zdejších varhan. Už nyní se těšíme na konec srpna, kdy budeme mít v sobotu 25. srpna 2018 večer opět po roce příležitost vystoupit v šumavském kostele na Mouřenci u Annína,“ zve Pavel Koura.

Autorka: Hana Jakubčíková Sádlíková

Další rozhovory si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery