Rozhovor - Ředitel CK Quality Tours Martin Topol: Pod pokličku dotovaným zahraničním zájezdům

Na momentce z propagačního stánku CK QualityTours na letošním pražském mezinárodním veletrhu cestovního ruchu vidíme Ing. Martina Topola, se kterým jsme rozmlouvali

Rozhovor

V současné době velmi populární slevový projekt zvaný 55+ nabízí mnoho tuzemských cestovních kanceláří. Není ale vždycky všechno zlato, co se třpytí. Často se totiž jedná o klamavou reklamu, neboť když se zvídavý klient hlouběji ponoří do nabídek a porovná je s jinými, může zjistit náramné rozdíly.

Mnohé společnosti používají název svých produktů 55+ jen jako vějičku a při pozorném posouzení zjistíme, že se o očekávané slevy pro dříve narozené občany prakticky nejedná. Proto jsme se obrátili, jak nám radí jeden z obchodních sloganů, který říká, abychom nakupovali u odborníků, na Martina Topola, ředitele CK Quality Tours, která stála u zrodu speciálních, slevových zájezdů pro seniory.

Vaše cestovní kancelář byla první v ČR, která se začala orientovat na dříve narozené klienty...

Ano, byli jsme úplně první, když jsme v roce 2010 začali nabízet dotované seniorské zájezdy v České republice. V ten čas jsme působili v turistice již sedmnáctým rokem a v naší dlouholeté základní nabídce bylo i Španělsko, které nás na základě naší dobré spolupráce oslovilo s možností zúčastnit se v ten čas jedinečného programu španělské vládní organizace cestovního ruchu pod názvem Europe Senior Tourism.

O co se konkrétně jednalo?

Podstatou tohoto programu bylo a je zvýhodnění seniorů lákavými mimosezónními slevami na období duben až červen a září až říjen. Obyčejně při takovémto nákupu ušetřila kategorie 55+ asi sto euro. Velkým lákadlem je fakt, že se na osobu seniora doprovázející, třeba vnouče nebo mladou ženu, jmenovaná sleva též vztahuje. Navíc u naší cestovní kanceláře je pravidlem jeden fakultativní zájezd během pobytu zdarma. Cestovní kancelář Quality Tours kromě jiného nabízí i věrnostní členství v našem Klubu 55+, které jim zajišťuje velmi zajímavé bonusy v podobě slev na naše zájezdy. Podotýkám, že jsme byli nejenom první, kteří s tímto speciálním programem na český turistický trh přišli, ale jedničkou zůstáváme i dnes.

Více na: www.dotovanezajezdy.cz

Po vzoru španělské vlády se časem přidaly jednotlivé destinace a regiony s podnikateli ve službách v cestovním ruchu včetně hotelů, které po oficiálním vládním ukončení programu Europe Senior Tourism, přebraly slevové akce na svá bedra a dotované rekreační projekty tak dále plynou k oboustrannému prospěchu. Záleží však na tom, jak která cestovní kancelář byla schopná se se španělskými partnery o slevách dohodnout. Proto skutečně vždycky není všechno zlato, co se třpytí, jak připomínáte v úvodu.

Jak se v tom má ale laik vyznat?

Nejjednodušší cestou je při výběru dovolené porovnávání cen normálních zájezdů a nabídky pro seniory. Prověřit si, jak dlouho se daná cestovní kancelář programem 55+ zabývá a zda cesty organizuje sama, nebo pod svou hlavičkou prodává cizí zboží. To hraje větší roli, než si dokážeme představit. Skutečný pořadatel zájezdu nabízí zásadně jen kvalitní služby, neboť má se službami seniorů více zkušeností a má pro jejich přání a potřeby pochopení, k čemuž má speciálně proškolené delegáty.

Mimosezónní pobyt, je to opravdu až tak atraktivní?

Bezesporu oboustranně ano. Na jihu Evropy, v celém Středomoří, je již od března sluneční svit natolik intenzívní, že moře, zejména na jihu Španělska či Itálie, na Kypru a dalších místech, se dostatečně prohřívá a pobyt je zde velmi příjemný. A v květnu to již dosti připaluje. Mnohým seniorům ani mladším lidem letní horka v hlavní sezóně červenec až srpen nejsou zas až tak příjemná a snesitelná. Navíc hotely, promenády ani pláže nejsou přelidněné, nehrozí bujarý noční život, často starší lidi silně rušící. A ceny u stánků, v restauracích či taverničkách se ještě drží při zemi.

Novým trendem je tak zvané prodlužování léta...

Ano, prakticky pořád hovoříme o tom samém. Klienti si čím dál více vybírají díky jmenovaným výhodám svou dovolenou i mimo hlavní sezónu, roste zájem i o odlety v září a říjnu. Češi se seniory v čele tak kopírují model, který se již několik let objevuje na německém, britském i skandinávském trhu. Výhody jsou, jak jsme si již řekli, jasné: příjemné, stabilní počasí, umožňující lepší cestování a poznávaní destinací, nepřeplněné pláže a prohřáté moře i vzpomínané nižší ceny.

Na druhou stranu mimosezónní pobyt snižuje dopad sezónních výkyvů na obsazenost hotelů a s ní související zaměstnanost v jednotlivých regionech. Výsledkem je prodloužení turistické sezóny, pracovní místa pro spoustu lidí, kteří působí v cestovním ruchu nebo pohostinství a v neposlední řadě i přísun financí, utracených turisty za suvenýry, gastronomii, výlety a podobně.

Žhavou aktualitou je konec intervencí České národní banky a koruna po dlouhých třech a půl letech vůči euru posíluje. Co to bude znamenat pro cestovní ruch?

Hlavní dopad zřejmě zažijeme příští rok. Na letní dovolenou v roce 2018 bychom mohli euro vyměnit za 25 korun a čtyřčlenná rodina by na ní při klasickém zájezdu tak mohla ušetřit i čtyři tisíce. A v případě 55+ ještě více. V roce 2019 by mohl kurz jít až na 23 Kč za euro, kdy by jistě začaly zlevňovat i letenky. Ve hře je však pořád slůvko „možná“ nebo „pravděpodobně“.

Vaše cestovní kancelář, i když nabízí i jiné destinace, je především specialistou na Španělsko a Itálii. Proč?

Jsou to krásné země s bohatou historií, skvělými památkami a úžasnou gastronomií. Počasí je tady příjemné v jarní i podzimní podobě a moře spolu se sluncem dokáží nabít energií každého z klientů. Tady se bezesporu mládne. Výsledky jsou patrné již po týdenním pobytu! Mám-li konkrétně některá z míst doporučit, pak nemohu ze španělské nabídky opomenout klasické destinace, jako je Menorca, Costa del Sol či Costa de la Luz či Costa Almeria. Vynikající je méně známá destinace Mar Menor – La Manga, se kterou jsme přišli jako první na český trh v roce 2013. Tato rekreační oblast je velmi zajímavá tím, že se zde nabízí možnost během jednoho dne se koupat ve dvou mořích a zároveň se i léčit mořským bahnem, podobným jako v Mrtvém moři v Izraeli.

V Itálii pak nabízíme destinace na obou pobřežích i ostrovech. Neapol, Kalábrii, Basilicatu, Sardinií i Sicílii. Úžasnou novinkou je kupříkladu výlet do unikátního jeskynního města Matera v provincii Basilicata. Od roku 1993 je na seznamu památek UNESCO a jedná se o Evropské město kultury, kterýmžto titulem se bude chlubit v roce 2019. Osidlování zde začalo již v době kamenné a je nepřetržitě osídleno až dosud. Toto strašidelné místo je častým cílem filmařů, sem umístil i děj své slavné knihy Kristus se zastavil v Eboli italský spisovatel, novinář a malíř Carl Levi.

Více na: www.qualitytours.cz.

Závěrem: Připravujete nějaké neotřelé novinky pro sezónu 2017/2018?

Jednou z našich „trvalek“ je pobyt v nejmenší a nejteplejší španělské provincii Murica na pobřeží Costa Cálida na shora vzpomínané destinaci Mar Menor – La Manga s ubytováním kupříkladu ve čtyřhvězdičkovém hotelu Las Gaviatos nebo v též čtyřhvězdičkovém Los Delfines. Rekreaci zde chceme milovníkům o architekturu a výtvarné umění zpestřit speciálními cestami za uměním a galeriemi kupříkladu do Cartageny, hlavního města autonomní oblasti Murcie (rok založení 227 př. n. l.), úchvatné jsou též památky a výstavní síně města Carvaco de la Kruz, což je páté nejnavštěvovanější místo, kam v katolickém světě směřují poutníci. Druhým naším novým vysoce specializovaným produktem, který je určen zájemcům o militaria, členům klubů vojenské historie, válečným veteránům, členům Sdružení přátel interbrigadistů a podobně jsou výlety po stopách občanské války ve Španělsku, která se odehrála před osmdesáti lety. Zmíním kupříkladu skvělou pěší túru na bývalou vojenskou pevnost Las Cenizas na vrcholku hory stejného jména, odkud je úžasný výhled na moře i La Mangu. V době španělské občanské války (červenec 1936 až duben 1939) patřila republikánům a bránila region Murcia proti Frankovým jednotkám. Od roku 1994 armáda pevnost opustila a slouží jako turistická atrakce. Milovníci militarií i páni kluci si zde rozhodně přijdou na své, neboť k vidění i osahání jsou zde kromě jiného i těžké kanóny s dostřelem pětatřicet kilometrů. Zájemcům o vojenskou historii v čase vysokého výročí španělské války je určen i výlet z La Mangy do přístavu Alicante, s legendární pevností nad mořem a s vojenským muzeem, kam se koncem bojů stáhly z celého kraje ustupující jednotky republikánů. Jak známo, město patřilo k poslední baště interbrigadistů, v jejichž řadách bojovaly dva tisíce Čechoslováků, a přežilo v troskách sedmadvacet bombardování německé legie Kondor. Bližší informace zájemci najdou v katalogu, který v současnosti připravujeme a bude k dispozici s koncem babího léta i na našich webových stránkách.

Autor: Ivan Černý
Snímek: Archív

Další rozhovory najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery