Rozhovor - Dagmar Pecková: Noviny nechtěly reakci na zneužití fotky se mnou vydat. Bály se ANO

Dagmar Pecková. Snímek Pavla Hofmana

Hudba

Společnou fotografii s populární operní pěvkyní Dagmar Peckovou chtěl zneužít chrudimský člen hnutí ANO ve své kampani ke komunálním volbám. Nepočítal však s tím, že se pěvkyně velmi razantně ozve. V rozhovoru pro FORUM 24 Pecková vysvětluje, proč jí tak jednání Františka Pilného naštvalo, čím zaúkolovala svého právníka, nebo proč bylo složité dostat svou reakci na zvláštní situaci do regionálních novin.

Paní Pecková, v těchto dnech jste se dostala do sporu s chrudimským kandidátem hnutí ANO Františkem Pilným. Použil fotografii s vámi do kampaně a neřekl Vám o tom. Jaký z toho máte pocit?

Vyfotit se po koncertě s uznávaným umělcem jakoby jeho fanoušek a fotografii použít v předvolebním letáku vlastních novin jako (prý) ilustrační foto týden před volbami a ještě k tomu napsat, že je zobrazená prázdnou nádobou, kterou zneužívá konkurence ke svým předvolebním praktikám? No, jak byste se cítil vy, nebo kdokoliv jiný? Je to neuvěřitelné. Drzé, podlé a hnusné.

Jste naštvaná, zklamaná, nebo Vás to mrzí?

Hlavně je to zbytečný zásek v mých už tak zaplněných dnech plných zkoušek, představení, cestování a rodinných záležitostí. Potřebuji čistou hlavu na soustředění, a ne se zaobírat neskutečnými blbostmi, které rozpoutaly řetězovou reakci.

Pan Pilný tvrdí, že Vám dával vizitku a představoval se, tudíž jste věděla, s kým se fotíte. Je to pravda?

Když dotyčný přišel, tak kolem stálo spousty lidí z mé agentury a pozvaných hostů… kolik? Odhadem dvacet? Víc? Byla to podpisová akce, která se koná po každém mém koncertě. Lidé si chodí nechat podepsat CD, knihu, která o mně nedávno vyšla, nebo fotografie. Mnozí z nich se se mnou chtějí i vyfotit. A těchto lidí tam stálo snad sto. Mnozí přinesou květiny. Nikoho se neptám, kdo je. Na to není čas. Jsem mnohdy z výkonu vyčerpaná a upřímně řečeno to chci mít co nejdříve za sebou. Jeden korpulentní mladší muž s nesympatickým výrazem přišel také. Hrál tajemného ve smyslu my se přece již dávno známe a nechal mě přemýšlet, nevěděla jsem. Lidé za ním už brblali, že to dlouho trvá. Tak jsme pořídili fotku a podepsala jsem se mu. Když odcházel, tak mi, pravda, do ruky nějaký papírek strčil se slovy ať se ozvu, že u kávy se dozvím víc. Tím mě tak naštval, že jsem květinu okamžitě předala dál a kus papíru skončil zřejmě někde pod stolem. Nevyžádané vizitky, nebo ať už to bylo cokoliv, neshromažďuji a už vůbec ne, když se jejich majitelé chovají tímto způsobem. A to společné foto už mě mrzelo v tu chvíli. Ale akce pokračovala dál. Takže, pokud pan ing. Pilný tvrdí, že se představil, tak lže a já mám na to přehršli svědků.

Kdyby se Vás zeptal, zda smí fotografii s Vámi použít, svolila byste?

Samozřejmě, že ne. Chodím zpívat hymny na antibabišovské demonstrace, veřejně se proti hnutí ANO 2011 vyjadřuji, tak že vůbec nechápu, proč bych měla svolit k použití mé fotografie na předvolební leták chrudimské pobočky ANO. Ještě navíc, když je ta fotka velmi nepěkně okomentovaná.

Nesázel třeba na to, že žijete v Německu a nedozvíte se to?

To s největší pravděpodobností. Jenže já nejsem jenom v Německu. V Čechách mám hodně koncertů. Mám v Praze dům, jsem tu velmi často a o politický život se čile zajímám. Jsem stále ještě Češka s českým pasem, tak mně to nemůže nikdo zakázat, jak se mnozí pokoušejí. Zajímavé na tom všem je, že když okomentuji veřejně nějakou politickou situaci u nás v Čechách, tak bych měla mlčet, protože tu nežiju. Ale na předvolební leták je to najednou jedno? Využít a zneužít, když je potřeba, jinak drž hubu?

Prý jste se k novinám, kde se fotografie objevila, dostala za podezřelých okolností, protože ještě nebyly distribuovány. Jak jste to dokázala?

Ano. Uvědomme si, že mluvíme o ANO. Pokud tato strana, nebo její volební lídři udělají chybu, tak za to může kampáň, Kalousek, nebo intriky. V tomto případě jsou to podezřelé okolnosti nedistribuovaných novin... Tak asi se ty noviny někde objevit musely, že? Když jsem se k nim dostala. Hlavně nepřiznat chybu, za to může vždy kdokoliv jiný, jen ne my v ANO. My máme přeci ty bílé košile. Bílou neposkvrněnou vestu. My jsme nevinnost a za nic nemůžeme.

Setkala jste se v minulosti s něčím podobným?

Ne. Protože, pokud podpořím nějakého politika, a to jsem při minulých volbách udělala, tak vždy s velkým rozmyslem. A podpořím politika, o kterém si myslím, že by nepodrazil. Protože pokud by to udělal ještě před volbami, kde jde o hodně, proč by se měl po volbách chovat jinak?

Chrudimský deník, od nějž to později převzal i Pardubický dal prostor Vám oběma k vyjádřením. Chtěla jste situaci komentovat do novin?

Zajímavé bylo hlavně chování regionálních periodik. V pondělí to znamenalo jasné ne. Máme strach. Na mé přímé zavolání byla možnost zveřejnit toto vyjádření jen jako placenou inzerci a až po mém nátlaku otiskli obě vyjádření. Pan ing. Pilný samozřejmě zveřejnil opět snůšku lží a polopravd. A z vyjádření si opět udělal předvolební kampaň. No dobře tedy. Regionální periodikum mu to umožnilo, je to jejich volba.

Jaký byl ohlas na Vaše video, které jste nahrála na YouTube, a v němž jste na situaci poukázala?

Od úterního večera přes 850 sdílení a přes 13 500 přehrání, to překonává i můj pomyslný Olymp Mahlera, v kontextu rychlosti. Je to bráno s obrovským nadšením. Hlavně, že byl vůbec někdo ochoten nabídnout svoje čelo (v mém případě spíš rohy) a ozvat se. Ono už se to moc nenosí. Je předvolební vyčkávání a pak se přikloníme. Hrdinou až příští týden.

Mluví se o tom, že Vy i pan Pilný chcete situaci řešit přes právníky. V čem to spočívá?

No, co chce řešit soudně pan Pilný nevím. To nechám na něm. Kdyby využil vyjádření do Pardubického deníku k omluvě, tak se to mohlo smést ze stolu a byl klid, ale on ne. Konspiruje, intrikuje, hledá chyby jinde. Dokonce v článku zpochybňuje můj morální kredit. Zachází čím dál hlouběji, místo, aby se to snažil napravit... a já vyjádření mého právního zástupce, pana JUDr Vyskočila, předkládám veřejnosti

Kdyby se s Vámi chtěl pan Pilný sejít, souhlasila byste?

Ne. Chci veřejnou omluvu. Chci, aby veřejně uznal svou chybu.

Autor: Vilém Besser
Zdroj: forum24.cz

Další rozhovory z hudebního světa najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery

Všechno rozhovory si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery