Specifickou cestu za výchovou předškolních dětí už pět let vyšlapávají v Mateřské umělecké školce (MuŠka) v Petrovicích na jihu Prahy. Děti si jako jinde hrají, kreslí, zpívají, ovšem pod odborným vedením. Přesto žádný výchovný dril – děti mi připadaly uvolněné, soustředěné, někdy ale zároveň i řádně živé, především však viditelně šťastné.

Guzel Jachina se stala filmovou scenáristkou, aby mohla napsat román. Snímek Jana Handrejcha, Právo

Zulejka otevírá oči je název prvotiny tatarské spisovatelky Guzely Jachiny, který popisuje příběh mladé tatarské ženy v Sovětském svazu v letech 1930 až 1946. Během rozkulačování se dostala do pracovního tábora na Sibiři, kde v prostředí rolníků, kulaků, deklasované inteligence, kriminálníků, muslimů, křesťanů, Rusů, Tatarů a Němců dospívala.

Robert Fulghum přijel do České republiky už podesáté. Snímek Jana Handrejcha, Právo

Opravář osudů, tak se jmenuje nová próza amerického spisovatele Roberta Fulghuma, v níž hraje velkou úlohu Praha a vůbec Česká republika. Naplnilo se konečně přání čtenářů i nakladatelství Argo. Jedním z motivů je návrat Čechoameričana George Novaka, který v Praze hledá rodové kořeny. A získá možnost pomáhat lidem měnit jejich osudy.

Deon Meyer při své návštěvě v Praze v roce 2015. Snímek Milana Malíčka, Právo

V pořadí čtvrtý kriminální thriller s detektivem Bennym Griesselem se jmenuje Kobra. Nedávno vyšel v češtině a poutá pozornost dramatickým vyprávěním i přirozenou gradací. Jeho autorem je jihoafrický spisovatel Deon Meyer, který odpověděl na několik otázek Práva.

Bohuslav Kučera (za kamerou), výtvarník Vladimír Císař a redaktor ITV Kutná Hora Miroslav Štrobl (vpravo) při natáčení rozhovoru o knize Paměti z Fastrova mlýna

Jsou regionální knihy, které patří, jak se říká, "k rodinnému stříbru". Na Horách Kutných k nim zcela určitě můžeme přiřadit i Paměti z Fastrova mlýna Marie Vondrové-Fastrové, které poprvé vyšly roku 1948 v brněnském nakladatelství Františka Černovského s ilustracemi Václava Fialy.

Typický „kolosální“ grafický román je v současnosti čtyřkilová kniha v ceně přes dva tisíce korun, jejíž sběratelská hodnota roste, říká Václav Dort z nakladatelství Comics Centrum.

Další články...