Zdroj snímku: První veřejnoprávní

Pro svůj režijní debut si Ondřej Havelka zvolil látku opravdu nelehkou, filmovou adaptaci románu Miloše Urbana, autora stejně znamenitého jako náročného. Jednou z největších výzev bylo obsazení hlavní role hastrmana, kterou nakonec získal Karel Dobrý, jeden z nejobsazovanějších českých herců v zahraničních filmech, kromě jiných držitel Ceny Alfréda Radoka z roku 2013.

Alexandra Borbélyová ve filmu O těle a duši. Zdroj snímku: Film Europe

„Pocházím z malé slovenské vesnice. Snila jsem o tom, že budu herečkou v Budapešti, nikdy jsem si ale nemyslela, že bych mohla dostat Evropskou filmovou cenu,“ vysvětlovala bezprostředně po udílení těchto cen Alexandra Borbélyová, proč nemohla po zisku titulu nejlepší evropské herečky překvapením a dojetím přes slzy ani mluvit.

Zdeněk Troška nemá rád vánoční běsnění. Snímek Milana Malíčka, Právo

Ještě předtím, než vstoupí nová pohádka Zdeňka Trošky Čertoviny ve čtvrtek 4. ledna 2018 do celostátní distribuce, dostaly děti předvánoční dárek v podobě předpremiér po celé republice. A nejen o tom, jak byly spokojeny, jsme si se Zdeňkem Troškou povídali.

Andrej Zvjagincev na festivalu v Cannes 2017, kde získal cenu poroty. Letos je nominován na Oscara za cizojazyčný film. Zdroj snímku: ČTK

Po debutu Návrat se o něm mluvilo jako o novém mistrovi duchovní kinematografie a pokračovateli Andreje Tarkovského. Předposlední nemilosrdně politické drama o současném Rusku Leviatan však z režiséra Andreje Zvjaginceva učinilo takřka nepřítele ruského národa. Nyní do kin vstupuje intimněji laděná novinka Nemilovaní. Jeden z nejuznávanějších světových režisérů v rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví o nedostatku lásky, úpadku duchovních a společenských hodnot i o Putinovi.

Jiří Dvořák a Ivan Trojan

„Chtěl jsem, když už se do toho pustíme, aby scénář byl neprůstřelný, a jestli nebude neprůstřelný, tak žádná dvojka prostě nebude,“ říkal režisér Jiří Strach. Možná proto trvalo jedenáct let, než se podařilo najít dobrý scénář. Pro nový příběh Anděla Páně 2 oslovil Jiří Strach předního českého scenáristu Marka Epsteina, s nímž spolupracuje pravidelně na televizních či filmových projektech.

Zoufalé ženy dělají zoufalé věci - Filip Renč a Klára Issová během natáčení. Zdroj snímku: kinobox.cz

Ve čtvrtek 18. ledna 2018 bude mít premiéru nový film režiséra Renče podle scénáře Haliny Pawlowské. Generační komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci (2018) se střihala a postprodukovala ve studiu Pokrok a PFX a my jsme pohovořili s režisérem Renčem nejen o finalizaci filmu, ale i o jeho soukromí a začátcích u filmu.

Další články...