Recenze - Opravdu pestrá zámecká jazzová hostina

Moderní jazz představilo Aga Derlak Trio. Snímek Radka Lepky

Hudba

Nadmíru pestré menu nabídl v sobotu 21. října 2017 již 17. ročník renomované hudební přehlídky Jazz a Little Otherwise v Lanškrouně. Jeho zakladatel a dramaturg Ilja Michalec čerpal z nejrůznějších jazzových zdrojů a velmi pestré bylo tentokrát i národnostní složení účinkujících.

Večer otevřel se svým New York Triem respektovaný český kytarista Libor Šmoldas. Vedle známé Moon River zazněla třeba jazzová adaptace Snu lásky z filmu Kmotr nebo pocta Dizzymu Gillespiemu od jehož narození právě ten den uplynulo sto let.

Vyprodaný sál pak neméně okouzlilo vystoupení dívčí vokální trojice Hot Sisters s doprovodným triem. Skvěle sezpívané dívky oživily kouzlo swingu třicátých let s nádechem moderního cítění a pobavily přítomné vtipnými písněmi z autorské dílny záhadné babičky dvou sester.

O další chod se pak postaral italský pianista Roberto Magris s legendární českou rytmikou František Uhlíř (kontrabas) a Jaroslav Helešic (bicí). Jejich formace The Muh Trio nabídla prvotřídní instrumentální jazz, hráčsky vybroušený stejně jako melodicky a harmonicky zajímavý.

S českými hudebníky v čele s pianistou Markem Novotným se pak v Lanškrouně představil americký zpěvák Michael Mayo. V jeho vystoupení zazněly latina i scat, adaptace Beatles nebo nápadité experimenty s beatboxem a zpěvovými motivy nahrávanými do smyček přímo na pódiu.

O finále se poté postarala nastupující hvězda polského jazzu - klavíristka Agnieszka Derlak se svým Aga Derlak Triem a vydatnou porcí brilantního a posluchačsky náročného moderního jazzu. Svým 17. ročníkem tedy Jazz a Little Otherwise potvrdil vysokou úroveň a mimořádnou pozici, jaká mu už řadu let mezi tuzemskými hudebními festivaly patří.

Autor: Ilja Kučera ml.
Zdroj: Právo

Další hudební recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery