Recenze - Pusťte ji ven! Je veselá, vtipná, inteligentní, zralá, ale k světu

Iva Janžurová jako hvězda pařížské scény Joce de Guérande. Snímek Richarda Kocourka

Divadlo

Francouzskou komedii Pusťte mě ven! uvedlo pražské Divadlo Kalich ve středu 30. června 2021 na zahájení Prima Hvězdného léta pod žižkovskou věží. V hlavní roli exceluje Iva Janžurová.

pustte ji ven1pustte ji ven plakatKomedii o hvězdě pařížského divadla a filmu Joce de Guérande chystalo pražské Divadlo Kalich k hereččiným osmdesátým narozeninám, ale premiéry se dočkala až na letní scéně. Ivu Janžurovou s Joce de Guérande spojuje nejen věk, ale i to, že obě jsou komediální hvězdy, pro něž je smyslem života rozesmávat publikum.

„Cítím se hrdá, když mohu bavit lidi,“ říká v roli Joce Iva Janžurová a je to nepochybně i její životní vyznání. Na rozdíl od Joce, která se ale do pozornosti diváků i médií už musí pracně vnucovat, však září Iva Janžurová stále na vrcholu slávy, divácké popularity a také herecké energie.

„Veselá, vtipná, inteligentní, zralá, ale k světu,“ charakterizuje svoji postavu v textu hry Iva Janžurová, a jako by mluvila o sobě. Přes dvě hodiny na jevišti prakticky sama ovládá publikum kouzlem své osobnosti i herectví sahajícího od klaunské grotesky přes sebeironické shození až k lehce melancholické rovině, k níž vybízí bilancování.

pustte ji ven2pustte ji ven3Hra vychází z jednoduše nahozené situace, kdy se herečka před odjezdem na svou pracně vydobytou televizní show zamkne nešťastnou náhodou na terase svého bytu, a má tedy celou noc k ohlédnutí za svým životem, které je nakonec daleko otevřenější, než by si dovolila před televizními kamerami.

Text není nijak zvlášť hluboký, pohybuje se ve vyjetých kolejích obecných pravd o životě i herectví, proložených osobnější rovinou, nicméně Ivě Janžurové nabízí příležitost k rozehrání řady vděčných komediálních i vážnějších situací přesně v duchu jejího sólového herectví. A Iva Janžurová tuto šanci plně využila.

Celkem zbytečně je text prokládaný vulgarismy, jimiž útočí na divákovu bránici, což nemá herečka kvality Ivy Janžurové věru zapotřebí.

pustte ji ven4Inscenaci nastudovala jako režisérka hereččina dcera Sabina Remundová, která si v ní s chutí zahraje i malou roli Joceiny hospodyně. Je to typická herecká režie sloužící hlavní hvězdě, občas inscenace působí dojmem pouhého pospojování jednotlivých, skvěle vystavěných etud poněkud bezcílným přecházením po terase.

Vnucuje se tak myšlenka, k čemu by Ivu Janžurovou ještě dokázal inspirovat zkušenější režisér. I tak je ale inscenace Pusťte mě ven! vděčným komediálním titulem, který se jistě stane diváckým hitem jak letní scény pod žižkovskou věží, tak i repertoáru Divadla Kalich, kde je Iva Janžurová jednou z hlavních hvězd.

Autorka: Radmila Hrdinová
Zdroj: Právo

Další divadelní recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery