Recenze - V Mladé Boleslavi splývá Dagmar Pecková s Mariou Callasovou

Dagmar Pecková (vpravo) jako Maria Callasová učí zpěv Sharon Grahamovou (Veronika Bajerová). Snímek Petra Našice

Divadlo

Letos v březnu zesnulý americký scenárista a dramatik Terrence McNally (* 3. listopadu 1938; + 24. března 2020) napsal v roce 1995 hru Mistrovská lekce, v níž světová sopranistka Maria Callasová během veřejné mistrovské lekce adeptům operního zpěvu odhaluje své životní krize i svět operního umění. V české premiéře hry v roce 1997 v pražské Viole ztvárnila Marii Callasovou Eliška Balzerová.

Umělecký šéf souboru a režisér inscenace Petr Mikeska měl skvělý nápad svěřit tuto postavu činohernímu debutu Dagmar Peckové, se vším rizikem její činoherní nezkušenosti. Kdo ale kdy viděl Daagmar Peckovou na jevišti, ví, že její herectví nikdy neneslo ani stopu operáckých manýr, každá její postava byla vždy autenticky prožitá.

S Marií Callasovou ji pojí nejen osobní znalost operního prostředí, ale i energie, odvaha, razance až drsnost jevištního projevu. A navíc má i zdravý kritický odstup od operního světa. To vše se v jejím ztvárnění Marii Callasové spojilo do silného a sugestivního hereckého výkonu, v němž není ani stopy po činoherní nezkušenosti a kde divákovi obě postavy splývají v živou a jedinečnou bytost.

Tato Maria Callasová už během svého vstupu na jeviště skrze hlediště naváže bezprostřední kontakt s diváky a živá komunikace s nimi je jednou z devíz představení. Dagmar Pecková měla vždy v sobě ukrytou stopu klaunství, kterou zúročí třeba opakovaným zápasem s vysokou stoličkou, temperamentní gestikou i komediální nadsázkou. Zároveň je ale schopná i hlubšího ponoru do věrohodně prožitých temnějších stránek své postavy.

Její Maria Callasová je sžíravě sarkastická, škodolibá, kapriciózní, nesnesitelná i zábavná. Stále jako by částí své osobnosti stála na operní scéně, což podporuje i režie a scénografie. Ale zároveň umí shodit situaci i sebe, vypointovat vtip a vytvořit velkou komediální scénu z výuky studentů.

Ty ztvárňují v Boleslavi činoherci, kteří sice nemají operní hlasy, ale zato dokážou s Dagmar Peckovou živě rozehrát jednotlivé situace a prozradit leccos o sobě i o divadle samém. V současné krizové době zazní až mrazivě jedna z posledních vět Marie Callasové o tom, že svět tu bude i bez nás (operních zpěváků), ale my jsme ho udělali hezčím.

O boleslavské Mistrovské lekci to naprosto platí. Dagmar Pecková svým osobnostním vkladem i herectvím udělala z McNallyho textu jedinečnou událost.

Autorka: Radmila Hrdinová
Zdroj: Právo

Další divadelní recenze najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery