Recenze - Evě Hruškové, harfistce Janě Bouškové a dalším osobnostem kapalo ze šosu. Pokřtily vodnické pohádky

Autorka Petra Vychytilová (uprostřed) s kmotřičkami Evou Hruškovou (vpravo) a Janou Bouškovou (vlevo)

Literatura

V pražské kavárně Radiocafé v budově Českého rozhlasu bylo tak trochu mokro. Ne doslovně, ale literárně. Proběhl tam totiž křest nové pohádkové knihy talentované autorky Petry Vychytilové s názvem Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?.

vodnik hermanova krestvodnik hermanova mutikarovaSešly se vskutku výjimečné osobnosti. Knížce na cestu za čtenáři tak zazářilo hned několik hvězd české kultury. Herečka Eva Hrušková, světové proslulá harfistka Jana Boušková, houslistka Markéta Muzikářová a hudební skladatel a spisovatel Richard Pachman. Mezi významnými hosty byli i herec Jan Přeučil nebo Marie Tomsová.

Celé odpoledne se pohupovalo na pohádkové vlně prosycené pohodovou atmosférou. „Tato bohatě ilustrovaná kniha je sama o sobě neobyčejná, právě jako její hlavní hrdinka, osmiletá polokouzelná holčička Anetka. Určitě se nedá pouze jednou přečíst a uložit zpět do knihovny,“ uvedla „kmotřička" Eva Hrušková.

vodnik hermanova skupinaKniha nabízí dětem mnoho podnětů, věnuje se všem lidským smyslům. Rozvíjí nejen fantazii a obrazotvornost, ale i muzikálnost, smysl pro rytmus, cit pro barvy, slovní zásobu, zaměřuje se na detail, na příběh, otevírá čtenářům oči, je jakýmsi návodem, aby dovedli vidět zdánlivě neviditelné a slyšet zdánlivě neslyšitelné, na což autorka poukázala. Předkládá čtenářům i některé pozapomenuté výrazy, s lehkostí si pohrává s českým jazykem, poutavě představuje rozmanitost rostlinné i živočišné říše. V neposlední řadě podporuje jedinečnost a zdravé sebevědomí dětí, které se třeba nějakým způsobem od ostatních odlišují. Při čtení docházíme ke zjištění, jak okouzlující jsou prosté věci a jak bohatě se dá vychutnat hloubka a krása všedních okamžiků.

vodnik hermanova ujulelevodnik hermanova preucilJako ukázka z nové knihy zazněla v průběhu slavnostního odpoledne písnička Nosí štika trika?. S perkusním doprovodem Richarda Pachmana zazpívala a na ukulele zahrála autorka Petra Vychytilová společně se svými syny Janem a Danielem. Oba se rovněž věnují zpěvu a divadlu jako členové Kühnova dětského sboru. Účinkují v operách Kouzelná flétna, Prodaná nevěsta, Jakobín, každoročně jsou součástí Letních shakespearovských slavností, vystupují jako elfové ve hře Veselé paničky Windsorské. Na zobcové flétny zahrály dívky z hudebního kurzu Petry Vychytilové, Daniela Čehovská a Jiřina Zýková. O další hudební zpestření se postaral Richard Pachman. Kniha Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku? volně navazuje na předchozí knihu Petry Vychytilové Nastydlá strašidla. Jak se vyjádřila jedna ze čtenářek: "Baví mě hravost tvorby Petry Vychytilové. Ona je takový Jiří Žáček v sukni. Básničky mají nápad, vtip, rytmus, a to je to, co děti potřebují." Kdo by si nechtěl zabubnovat s pravým vltavským hastrmanem, poslechnout si, jak mlaskl mlok, když snědl artyčok, nechat si poradit módním expertem úhořem Eluvírem nebo si počkat, až mu dopis doručí poštovní lín Eda? Ve Vltavě a v tvorbě Petry Vychytilové je prostě pohádkově.

Autorka: Milena Hermanová
Zdroj: aplausin.cz
Snímky: herminapress.cz

Knihu výtvarnice, spisovatelky a hudebnice Petry Vychytilové Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?, která vyšla v edici Miraculum Octavum Mundi, si můžete prohlédnout a případně i koupit v internetovém Knihkupectví theressa, které má na její prodej výhradní právo.

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny