Recenze - Pohádkový svět, do kterého se budete rádi vracet

Literatura

Nedávno ke mně doplula knížka Petry Vychytilové Proč bydlíš v rybníku, zelený vodíku? Mám podezření, že mi ji podstrčil známý pražský vodník Škvejchla. Ale popravdě mi dalo jeho jméno trošku zabrat, než jsme se lépe poznali. On je totiž ústřední postavou celé knížky společně se svojí lidskou kamarádkou Anetkou. Čtení to je určené spíše pro školkové a začínající čtenáře, ale zvládly jsme příběhy, říkadla, básničky a písničky přečíst, odrecitovat, zazpívat a zahrát i s mojí ještě ani ne roční dcerkou. A už teď vím, že se k četbě budeme určitě několikrát vracet z mnoha různých důvodů.

fbtmdnhola recenze vodnik titulS knížkou si samozřejmě poradí maminky i babičky, ale rozhodně nebude nudit ani pánské vypravěče. Vždyť který tatínek nebo dědeček není ve skrytu duše rybářem, číhajícím na svůj úlovek skrytý v romantických zákoutích říčních břehů, hledajícím taje u bystrých potoků nebo lenivých vod mnoha českých rybníků.

Anetka a Škvejchla společně odkrývají bohatý život kolem Vltavy, ale zajedou například i za prarodiči do Karlových Varů. Kolem každého vodního království se samozřejmě vyskytuje množství zajímavých tvorů či rostlin, proto by měl mít čtenář po ruce chytrý atlas nebo telefon, bez nápovědy se to nejspíš neobejde. Protože každý bude chtít vidět, jak vypadá třeba takový lín, cejn, potápka, blatouch, leknín a mnoho a mnoho dalších bytostí či rostlin z našich luhů a hájů...

hola recenze vodnik predsadkahola recenze vodnik 3Škvejchla i Anetka jsou velcí labužníci, tak se v knize dočteme i o zajímavých potočních specialitách. Zabrouzdáme však také do staročeské a tradiční kuchyně, která může posloužit jako motivace třeba k nedělnímu obědu završenému dezertem v podobě borůvkových koláčků.

I méně výtvarně zdatní jedinci jistě ocení inspiraci a návod na řadu zajímavých technik jako je pastelka, suchý pastel, akvarel, akryl, automatická kresba. Svůj moment ocení milovníci ručních prací. Sportovní nadšence upozorním na zálibu Anetky v koloběžkové jízdě a Škvejchla pro změnu rád šlápne do pedálu svého kola. Společně si občas pinknou i badminton.

Určitě vás zaujmou vodnické písničky, které jsou sice trochu náročnější, ale po vzoru Škvejchlovy píle to určitě každý zvládne. My jsme si je mohly zahrát doma na flétnu, ale pro neinstrumentalisty by se hodil nějaký odkaz třeba na YouTube, kde by písničky našli zahrané a zazpívané.

hola recenze vodnik fxhola recenze vodnik 4V každé knížce objevíte od autorky schovaný malý obrázkový dárek, který můžete pověsit třeba na stěnu v dětském pokojíčku. Na ty, kteří budou mít trochu víc štěstí, čeká několik výtisků s ručně háčkovanou rybkou místo záložky. Petra Vychytilová celé dílo doplnila o optimistické, veselé a hravé ilustrace pro potěchu oka i ducha. Malým čtenářům bude jistě vyhovovat větší, dobře čitelný font ve vodnické zelené barvě.

Knížka se určitě neztratí v žádné domácnosti, kde jsou zvídavé a hravé děti. Vodní svět plný zajímavých příběhů, říkadel a písniček budete jen neradi opouštět, ale za to se rádi vracet. Brekekekeke...

Autorka: Veronika Holá
Snímky: i-passage.cz

hola recenze vodnik 2Knihu výtvarnice, spisovatelky a hudebnice Petry Vychytilové Proč bydlíš v rybníku, zelený vodníku?, která vyšla v edici Miraculum Octavum Mundi, si můžete prohlédnout a případně i koupit v internetovém Knihkupectví theressa, které má na její prodej výhradní právo.

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny