Recenze - Když nevidíte na cestu...

Literatura

Máte chuť na pomalé čtení o obyčejném životě bez velkých zvratů? Baví vás divní hrdinové těžko se orientující ve vztazích? Pak zkuste knihu Rusovláska u cesty od americké autorky Anne Tylerové.

Anne Tylerová je spisovatelkou psychologických románů, která v roce 1989 získala Pulitzerovu cenu. Vydala již přes dvacet knih, z nichž několik bylo přeloženo i do češtiny (například Běh času, Špulka modré nitě, Večeře v restauraci Domov, Děvče na ocet). Rusovláska u cesty je její zatím poslední knihou, v roce 2020 se ocitla v širší nominaci na Man Bookerovu cenu.

Hlavním hrdinou knihy je Micah Mortimer, systematický muž středního věku, který má rád své zvyky a rutiny. Každý jeho den začíná během, po snídani následuje luxování pod stolem a úklid nějaké části bytu dle harmonogramu. Čtvrtek je třeba dnem kuchyně, kdy se čistí pult, spotřebiče a jedna celá skříňka. I vztah s přítelkyní Cass má svá pravidla, stejně jako činnost jeho malé firmy. Micah se živí jako IT specialista, provozuje technickou podporu na zavolání – pomáhá lidem s drobnými potížemi kolem počítačů, na které běžný smrtelník nestačí (mimochodem, díra na trhu, jak ráda bych občas někomu zavolala, aby mi nainstaloval tiskárnu nebo zaktualizoval modem). Krom toho se jako správce stará o jeden baltimorský činžovní dům a jeho nájemníky, což mu zaručuje bydlení zadarmo.

Micah má rád vše pod kontrolou, neměnný stav mu přináší klid, jenže jednoho dne se všechno sesype. Přítelkyni hrozí vystěhování z podnájmu a jemu vůbec nedojde, že by jí měl nabídnout, ať se k němu nastěhuje. A u zadního vchodu do domu se objeví osmnáctiletý mladík jménem Brink, který si myslí, že je Micahův syn. Může nějaká drobnost spustit řetězovou reakci, která povede k nečekaným následkům? Stojí za to stát za svými návyky a stereotypy, nebo je na čase se změnit?

Rusovláska u cesty je poměrně ironická, vtipná, a občas i dojemná kniha s podivínským hrdinou. Micah je člověkem, který svým způsobem života dráždí svoje okolí, i když on sám nechápe, proč tomu tak je. Jeho dosavadní vztahy nikdy neskončily dobře, byť Micaha ani jednou nenapadlo dávat si to za vinu. Co když svůj život ale vidí jinak, než se ve skutečnosti odehrává?

Anne Tylerová je velmi přesnou pozorovatelkou každodenního života, jednou z těch autorek, které dokážou psát o obyčejných věcech neobyčejným způsobem. Nečekejte nějaký převratný děj, prudké zvraty či napínavou zápletku, spíše podrobný popis plný detailů (setkání, které dalo knize název, vás určitě pobaví). Ač se v knize zdánlivě nic moc neděje, je tam nakonec vlastně skoro všechno: vztahy milostné, rodinné, rodičovské i sousedské, nemoc i stáří, minulost, současnost a snad i budoucnost. Těch 168 stran vám uteče, ani nebudete vědět jak.

Autorka: Hana Kubíková
Zdroj: luxor.cz

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny