Recenze - Opatova protivenství. Středověká krimi se zbytečným dějepisem

Literatura

Píše se rok 1184 a mladý milevský opat Jarloch dostane za úkol vybudovat v jižních Čechách premonstrátský klášter.

Vydává se s několika mnichy do řídce osídlené oblasti, jejíž obyvatelé stále spíše než křesťanské víře holdují pohanským zvykům. V okolních hlubokých lesích zrovna tou dobou řádí tajemné monstrum.

A ano, děj knihy Pavla Hrdličky Opatova protivenství se odehrává za dob evropských křížových výprav a neustálých bojů o český trůn.

opatovaPřestože to na příběh nemá téměř žádný vliv, považoval autor za nutné ho proložit zevrubnými popisy jak bojů v cizině, tak doma. Na škodu celé knihy.

Pavel Hrdlička je bezesporu odborníkem na zmíněné historické období, pokud ale chtěl své podrobné znalosti třináctiletého časového úseku ve dvanáctém století někde předvést, měl publikovat v jiném oboru, než je beletrie.

Čtenáře, který si chce jen oddychově počíst, sáhodlouhé stati se změtí jmen, bojůvek a bitev, politických půtek, sepsaných a porušených dohod a smluv jenom zbytečně ruší. A to i když má historii rád. Vždyť sám autor v zadním rejstříku hlavních osob příběhu přiznává devětašedesát jmen. A to je na sto osmdesát stran opravdu příliš.

Opatův příběh je přitom zajímavý, kriminální, až hororová zápletka docela napínavá. Zasloužila by si určitě více prostoru. Hezky vykreslen je život na usedlosti, zvyky vesničanů, dobová jídla i řemesla. Pavel Hrdlička mohl jít klidně hlouběji do mezilidských vztahů, životních osudů a nebát se větší dávky emocí.

Čtenář by tak byl do děje více vtažen a občasný historický exkurz, byť v rozhodně stručnější podobě, by možná autorovi i odpustil.

Autorka: Štěpánka Zenklová
Zdroj: Právo
Zdroj snímku: brana-knihy.cz

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny