Recenze - Oblíbenec smrti: Román na motivy skutečných událostí

Literatura

S novým rokem se na knižní trh dostává kniha spisovatele a publicisty Ivana Černého s poutavým názvem Oblíbenec smrti. Nejde však o detektivku, ale o závažnou publikaci, která čtenáře zavádí mimo hranice této země, i když je jedním ze tří hlavních hrdinů Čech. Minulost, zvláště tak dramatická, by se neměla zapomínat.

oblibenec smrti tprebaloblibenec smrti 1Autor ve svém díle přibližuje dobu španělské občanské války, která byla předehrou k událostem světovládných plánů fašistického Německa. Do boje o demokracii ve Španělsku, kde vládu uchvátil generál Franco, se zapojily tisíce dobrovolníků z celého světa, z nichž byly více jak dvě tisícovky Čechoslováků. Škoda, že se dnes na jejich velké a upřímné odhodlání zapomíná. Španělsko bylo velkým mementem a dodnes by mělo být i velkým spisovatelským tématem.

V onen čas ve světě zavládla solidarita, která vedla idealisty z více jak padesáti zemí světa k tomu, že opouštěli vlast a odcházeli do Španělska na pomoc republikánům. V těchto zjitřených časech si uvědomovali, že se zde bojuje nejen o španělskou demokracii, ale i o osud jejich vlastní země. Proto bylo odhodlání těchto lidí veliké. Legendární heslo No pasarán! se stalo i jejich heslem.

Román na základě skutečných událostí

Ivan Černý napsal na základě vyprávění jednoho z účastníků vzpomínaných událostí příběh s hrdiny, kteří jsou vylíčeni tak věrně, jako by povstali z tehdejší doby. Jsou jimi Čech Václav Petřík, německý komunista Hans Waldek a španělská dívka Esperita. Setkávají se za dramatických situací, za bojů mezi interbrigadisty a falangisty. A že to nebyla žádná hra na vojáčky…

Pomocí těchto hrdinů se autorovi podařilo vnést do příběhu i atmosféru zemí, ze kterých pocházeli. Pro nás důležité prostředí tehdejšího Československa. Mezi Petříkem a Esperitou se rozvine pouto lásky.

oblibenec smrti 2oblibenec smrti 3Ze tří hrdinů odchází ze života zákeřnou nepřítelovou zbraní Esperita a oba muže žene vpřed i osobní pomsta za její zmařený život. Z celé trojice pouze Petřík přežije a nakonec se dostává do zajateckého tábora, odkud se mu daří utéci po strastiplné cestě do Francie…

Čtenář jistě ocení, jak se autorovi podařilo popsat důkladně reálie a vytvořit a vložit do nich příběhy lidí. Má pocit, jako by s postavami metr po metru kráčel rozbouřenou zemí. Pozoruhodný je autorův přiměřený styl. Ivan Černý nezapře vypravěčské řemeslo, zároveň zdařile využívá i svých reportérských zkušeností z cest po místech, kde se román odehrává.

Kniha Oblíbenec smrti vyšla v pevné vazbě, má 247 stran, v ilustracích jsou hlavně plakáty z tehdejší doby. Přitažlivá je i obálka, inspirovaná dobovými plakáty a fotografiemi.

Závěrem připomeňme, že skvělou předmluvu ke knize Oblíbenec smrti, která nezasvěcenému čtenáři ony událostí z let 1936 až 1939 objasňuje, napsal spisovatel a světově známý reportér Stanislav Motl, který se otázkou španělské občanské války ve své literární i filmové tvorbě sám zabýval.

Knihu vydalo nakladatelství Grada Publishing jako novinku roku 2021. Ostatně není to první kniha Ivana Černáho v tomto nakladatelství. V čerstvé paměti mohou mít čtenáři jeho publikaci Po stopách českých sklářů. Připomenout se jistě hodí i Černého nedávnou novinku Vlasta Burian na scénu!

Autorka: Taťana Březinová
Reprofoto: Miroslav Feszanicz

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny