Recenze - Stíny Valbone, thriller, který se tématem i zpracováním zcela vymyká běžné domácí i zahraniční produkci

Literatura

Knižní novinka Josefa Habase Urbana navazuje na úvodní thriller Návrat do Valbone. Neuvěřitelný, jedinečný příběh, jenž řešil letitou záhadu zmizení tří českých studentů v roce 2001 v Albánii, vzbudil okamžitě zájem nejen v čtenářských kruzích.

Stiny Valbone potahStiny Valbone titulK dílu se pochvalně kromě jiných vyjádřili režiséři Emir Kusturica, Jiří Svoboda nebo Nikolaj Lebeděv. Drama má tématicky mezinárodní kontext, odehrává se nejenom v Albánii, kde se studenti za záhadných okolností ztratili v horách, ale i v Kosovu, Srbsku, Černé Hoře, Švýcarsku, USA a samozřejmě v České republice. A právě nyní vychází v pražském nakladatelství Olympia volné pokračování příběhu - Stíny Valbone, jenž se tématem i zpracováním zcela vymyká běžné domácí i zahraniční produkci.

Kdo má na rukou krev české trojice?

Milan Špalek, baskytarista a textař skupiny Kabát, jenž je autorem předmluvy o knize napsal: "Velmi mne překvapilo, že příběh tří studentů dostal pokračování v podobě knihy Stíny Valbone. Člověka až mrazí, že je to příběh podle skutečné události. Ztratili se tři občané České republiky, vlastně ještě děti. Nikdo nebyl za to, co se stalo, potrestán. Vypadá to, že jediní, kdo se chtěli dopátrat pravdy, byli rodiče a autor této knihy, rozhodně ne naše bezpečností složky..."

Urbanův thriller Stíny Valbone začínají v okamžiku, kdy hlavní hrdinka příběhu najde na zadním sedadle vozu fotografii přítele, jenž zahynul při pátrání po ztracené trojici studentů před rokem v albánském Prokletije. Datum v rohu je však sotva týden staré. Druhá cesta na místo zločinu se stává nevyhnutelností. Hrdinka zatím netuší, jak daleko sahají nitky albánské mafie a že program, který si sama vytýčila, naplánoval ve skutečnosti někdo jiný.

Stiny Valbone 1Stiny Valbone 2Kniha, jež má 280 stránek, je doplněna výmluvnými ilustracemi Milana Pecáka, které čtenáře do děje fascinujícího příběhu ještě více ponoří. Za úvodní díl Urban obdržel Krameriovu cenu za literaturu a investigaci. Auror se pátrání po “ztracených“ studentech věnoval na přání matky zmizelých bratrů Pavelkových a bratra pohřešované Lenky Tučkové několik let. Jeho závěry, že se stali oběťmi kosovského gangu, jenž obchodoval s lidskými orgány, potvrdili nejen svědci na místech událostí, kam se autor osobně vydal, ale i vyšetřovatelé případu, ve kterém beze stopy zmizely stovky lidí.

Není náhodou, že před krátkým časem přinesla zahraniční média zprávu, že kosovského prezidenta Hashima Thaciho obvinili v Haagu z válečných zločinů. Jako velitel UCK (Kosovské osvobozenecké armády) se měl podílet na etnických čistkách, v rámci kterých se provozoval kromě jinéhp tzv. „organ trafficking“, kšeftování s orgány. A právě v této síti uvízli i čeští studenti. Emir Kusturica k příběhu říká: „Mistrovsky napsaný román. Evropa nechtěla nikdy věřit faktům o odebírání orgánů živým lidem, i když to bylo zřejmé i po oficiálních varováních některých evropských parlamentů. Ano, orgány byly odebírány Srbům, později turistům hledající dobrodružství jak v Albánii, tak Kosovu.“

Stiny Valbone urbanJosef Habas Urban je veřejnosti znám jako spisovatel a scénárista například Habermannova mlýna (režie Juraj Herz) či 7 dní hříchů (režie Jiří Chlumský). Snad se i drsná strory z albánského Valbone dočká filmového hábitu. „Zájem režisérů je značný,“ říká Josef Habas Urban. „Vyvolávání duchů kolem coronaviru však filmařské práci nepřeje...“

toulky portretAutor: Ivan Černý
Zdroj snímků: Archív nakladatelství Olympia

Novinář a spisovatel Ivan Černý je spolupracovníkem redakce

Další knižní a audioknižní recenze si můžete přečíst na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku antikvariátu U Skleněné kašny